Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP podało, że jego szef odbył w środę rozmowę telefoniczną z szefem dyplomacji ChRL Wangiem Yi.

W oświadczeniu opublikowanym przez polskie MSZ podkreślono, że szefowie dyplomacji nawiązali do niedawnej rozmowy przywódców obu państw. Podkreślono też wagę szczytu przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – grupy 17+1 jaki 9 lutego odbył się formule wideokonferencyjnej.

Ministrowie spraw zagranicznych zgodzili się, że „walka z pandemią COVID-19 wymaga globalnych wysiłków i wzniesienia się ponad podziały polityczne”. Przy tym „minister Rau z satysfakcją odnotował deklarację chińskiego partnera dotyczącą uczynienia z chińskich szczepionek światowego dobra publicznego”.

Rau uwypuklił, że „strona polska docenia współpracę z chińskimi partnerami w zakresie wymiany doświadczeń epidemiologicznych oraz otwartość na pozyskiwanie z Chin niezbędnych środków medycznych”. Polski minister uznał, że tego rodzaju współpraca ma kluczowe znaczenia dla jak najszybszego reanimowania gospodarek państw pogrążonych w kryzysie wywołanym przez ograniczenia przeciwepidemiczne zastosowane przez poszczególne rządy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Ministrowie zadeklarowali również determinację obu rządów do konstruktywnego rozwijania relacji gospodarczo-handlowych, przy wykorzystaniu mechanizmów dwustronnych i wielostronnych.” – napisano w oświadczeniu.

Nie wyczerpało to jednak katalogu omawianych między szefami dyplomacji spraw. W związku z faktem, że Polska i Chiny są obecnie członkami Rady Praw Człowieka ministrowie rozmawiali także o ich przestrzeganiu. Choć w oświadczeniu wskazano na konieczność przestrzegania „wolności religii i przekonań, a także wolności wypowiedzi i zgromadzeń”, to jednocześnie, jak zadeklarował minister Rau, Polska w pełni szanuje suwerenność i integralność terytorialną ChRL.

Ministrowie przedyskutowali tegoroczny kalendarz kontaktów polsko-chińskich wysokiego szczebla.

Czytaj także: Rekordowe chińskie inwestycje w Polsce

gov.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz