Strona chińska skomentowała niedawną rozmowę telefoniczną prezydenta Polski Andrzeja Dudy z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingpingiem.

Prezydent Chin Xi Jinping pochwalił w poniedziałek współpracę dwustronną z Polską zrelacjonowała chińska telewizja państwowa CGTN. Jak napisano na jej portalu przewodniczący ChRL oczekuje zacieśnienia więzi między jego państwem a krajami Europy Środkowowschodniej, które przeprowadziły niedawno wirtualny szczyt w formacie 17+1.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

CGTN napisała, że Xi Jingping postrzega Polskę jako ważne państwo regionu Europy Środkowowschodniej i Unii Europejskiej. Chiński przywódca „docenia Polskę i oczekuje pogłębienia pragmatycznej współpracy oraz strategicznej komunikacji ze stroną polską”.

Xi Jingping powiedział też, że wspiera Polskę w walce z pandemią koronawirusa SARS CoV-2 i zaoferował sprzedaż wyprodukowanej przez chińskich naukowców szczepionki przeciwko temu wirusowi.

Przewodniczący ChRL zwracał uwagę za coraz większe znaczenie Europy Środkowowschodniej dla handlu zagranicznego Chin, zarówno jako odbiorców chińskich towarów jak i obszaru tranzytowego. Podkreślił w tym względzie rekordowy poziom kolejowego ruchu towarowego między Chinami a Europą, który odbywa się właśnie przez nasz region. Opowiadając się za rozszerzaniem współpracy Xi Jingping podkreślił znacznie formuły 17+1 oraz ustaleń jakie zostały zawarte na lutowym szczycie grupy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pisaliśmy już o relacji Kancelarii Prezydenta RP w sprawie poniedziałkowej rozmowy z przywódcą Chin. Według niej Andrzej Duda podkreślał znaczenie dwustronnych relacji z azjatyckim supermocarstwem zaś format 17+1 określił jako „uzupełnienie relacji dwustronnych”.

news.cgtn.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz