Rząd Izraela twierdzi, że zatwierdził szereg środków karnych w odpowiedzi na palestyńską próbę zmuszenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości do wydania opinii w sprawie trwającej od dziesięcioleci okupacji – przekazała w piątek Aljazeera.

Jak poinformowała w piątek Aljazeera, rząd Izraela twierdzi, że zatwierdził szereg środków karnych w odpowiedzi na palestyńską próbę zmuszenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości do wydania opinii w sprawie trwającej od dziesięcioleci okupacji.

Środki ogłoszone przez gabinet premiera Benjamina Netanjahu w piątek obejmują wykorzystanie palestyńskich pieniędzy na odszkodowania dla rodzin izraelskich osadników i żołnierzy, którzy zostali zaatakowani przez Palestyńczyków, oraz nałożenie moratorium na budowle w niektórych obszarach okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu.

Biuro Netanjahu stwierdziło, że środki te są „odpowiedzią na decyzję Autonomii Palestyńskiej o prowadzeniu politycznej i prawnej wojny przeciwko państwu Izrael”.

Minister bezpieczeństwa Itamar Ben Gvir powiedział, że ma nadzieję, że zostaną podjęte dalsze środki „przeciwko tym, którzy wspierają terroryzm i próbują wywrzeć presję na Izrael”.

Izrael, który zbiera pieniądze z podatków w imieniu Autonomii Palestyny, wykorzystałby 139 milionów szekli (39 milionów dolarów) z palestyńskich funduszy na odszkodowania dla ofiar palestyńskich ataków zbrojnych — poinformowało biuro Netanjahu.

Moratorium na budownictwo palestyńskie miałoby dotyczyć części Zachodniego Brzegu, zwanej Strefą C, która stanowi 60 procent terytorium okupowanego i jest pod pełną kontrolą Izraela.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej potępiło te środki jako odzwierciedlenie „rasistowskiego programu kolonialnego” izraelskiego rządu przeciwko Palestyńczykom, a także „rażące naruszenie” zobowiązań Izraela jako siły okupacyjnej.

„Te decyzje są potępiane i odrzucane zarówno w odniesieniu do pieniędzy, jak i innych środków, które planują” – powiedział Nabil Abu Rudeineh, rzecznik prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, zgodnie z którą zwróci się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w kwestii Palestyny ​​i legalności, lub jej braku, przedłużającej się izraelskiej okupacji. Polska poparła przyjęcie rezolucji. Strona izraelska skrytykowała przyjęcie dokumentu przez ONZ. Premier Izraela określił ją mianem “nikczemnej”.

Kresy.pl/Aljazeera

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply