Izrael ogłasza operację Breaking Dawn po kilku dniach zamykania miast pod groźbą ataków ze strony palestyńskiego Islamskiego Dżihadu – poinformował w piątek portal Times of Israel. „Nie pozwolimy terrorystom ustalać agendy”. Izraelczykom kazano pozostać w pobliżu schronów.

Jak poinformował w piątek portal Times of Israel, Izrael ogłasza operację Breaking Dawn po kilku dniach zamykania miast pod groźbą ataków. Izraelczykom kazano pozostać w pobliżu schronów.

Izrael ogłosił rozpoczęcie operacji wojskowej w Strefie Gazy w piątek po południu rozpoczynając ataki na cele palestyńskiej grupy terrorystycznej Islamski Dżihad, przy czym przywódcy twierdzą, że działania były konieczne po tym, jak grupa odmówiła wycofania się z zamiarów przeprowadzenia ataków.

Wojsko poinformowało, że sześć miejsc zostało trafionych przez myśliwce i uzbrojone drony, po rozpoczęciu operacji. W jednym z uderzeń zginął jeden z wyższych dowódców palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Armia Izraela oszacowała, że ​​w pierwszej fali nalotów zginęło od 10 do 20 członków grupy.

Ministerstwo zdrowia prowadzone przez Hamas poinformowało, że co najmniej 10 osób zostało zabitych, w tym 5-letnia dziewczynka, a 55 innych zostało rannych.

Nieco później nastąpiła druga fala ataków na obiekty Islamskiego Dżihadu.

 

We wspólnym oświadczeniu premier Jair Lapid i minister obrony Benny Gantz powiedzieli, że Izrael „nie pozwoli organizacjom terrorystycznym na ustalanie agendy w miastach w pobliżu Strefy Gazy i na zagrażanie obywatelom Izraela”.

Wcześniej tego dnia Gantz ostrzegł, że Izrael podejmie działania, jeśli grupa terrorystyczna nie zatrzyma przygotowań do ataku. Palestyński Islamski Dżihad groził od wtorku atakiem w odpowiedzi na aresztowanie swojego przywódcy na Zachodnim Brzegu, co spowodowało zamknięcie dróg i blokady społeczności na obszarach w pobliżu granicy, które są bezpośrednio zagrożone.

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz