Siły rosyjskie mogą tworzyć tworzyć brygady szturmowe, które będą działać jako wyspecjalizowane jednostki mogące przeprowadzać desanty i rozpoznanie za liniami ukraińskimi – twierdzi ISW w sobotnim raporcie.

Siły rosyjskie mogą tworzyć brygady szturmowe w ramach połączonych formacji lądowych w ramach trwających reform wojskowych na dużą skalę. Część rosyjskich milbloggerów twierdziła 11 stycznia, że rosyjskie połączone armie zbrojne zaczynają tworzyć brygady szturmowe, które będą działać jako wyspecjalizowane jednostki mogące przeprowadzać desanty i rozpoznanie za liniami ukraińskimi.

Źródła rosyjskie zauważyły, że nie jest to nowa koncepcja dla rosyjskiej armii i nawiązały do sowieckich operacji w Afganistanie. Jedno ze źródeł rosyjskich zauważyło, że brygady szturmowe w formacjach naziemnych byłyby w stanie przeprowadzać desanty na tyłach Ukrainy, prawdopodobnie za pomocą helikopterów lądujących w obszarach blisko tyłu w celu szybkiego rozmieszczenia personelu, tak jak miało to miejsce podczas walki o lotnisko Hostomel pod Kijowem 24 lutego 2022 roku.

Źródła rosyjskie podały, że taka brygada szturmowo-powietrzna, 49. Oddzielna Brygada Powietrzno-Szturmowa, działa już na kierunku Zaporoże w ramach 58. Armii (Południowy Okręg Wojskowy).

ISW obserwował już przypadki formowania brygad rozpoznawczo-szturmowych w ramach połączonych formacji zbrojnych i oceniał, że tworzenie takich wyspecjalizowanych formacji ma być odpowiedzią na konkretne wyzwania taktyczne, przed którymi stanęły dotychczas siły rosyjskie na Ukrainie.

Wcześniej badacze Instytutu Badań na Wojną ostrzegali, że Rosja może instruować podmioty Naddniestrza, aby ustaliły warunki informacyjne na potrzeby ewentualnej operacji pod fałszywą flagą w ramach szerszych wysiłków Kremla na rzecz destabilizacji Mołdawii

ISW zwraca uwagę, że serwis informacyjny TASS opublikował 9 stycznia wywiad z prezydentem Naddniestrza Wadimem Krasnosielskim, w którym stwierdził, że „militaryzacja” Mołdawii zagraża Naddniestrzu, obwinia Mołdawię za wstrzymanie negocjacji z Naddniestrzem i podkreślał „szeroko zakrojone” umowy o współpracy Naddniestrza z Rosją.

Kreml może podjąć próbę wykorzystania operacji pod fałszywą flagą w Naddniestrzu w celu wykazania, że Rosja musi chronić etnicznych Rosjan i osoby rosyjskojęzyczne.

Być może Kreml wznawia także wysiłki mające na celu wykorzystanie Naddniestrza do wywołania niestabilności w Mołdawii, co osłabiłoby ukraiński eksport zboża wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Czarnego.

Kresy.pl/ISW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply