Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) napisał we wtorkowym raporcie, że Władimir Putin stracił zaufanie do rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu. Powodem ma być niepowodzenie w początkowej fazie inwazji na Ukrainę. Przed rozpoczęciem wojny Szojgu zapewniał o szybkim zwycięstwie. ISW pisze, że rosyjscy dowódcy podlegają obecnie bezpośrednio Putinowi.

Instytut twierdzi, że Władimir Putin omija Siergieja Szojgu oraz szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa w procesie dowodzenia. ISW powołuje się na źródła w rosyjskim sztabie generalnym. Putin ma kontaktować się bezpośrednio z dowódcą Centralnego Okręgu Wojskowego Aleksandrem Łapinem, który nadzoruje “centralną” grupę wojsk na Ukrainie, oraz dowódcą rosyjskich sił powietrznych Siergiejem Surowikinem, dowodzącym z kolei wojskiem na południu Ukrainy.

ISW powołuje się na źródła w rosyjskim sztabie generalnym. “Minister obrony Siergiej Szojgu stracił zaufanie Putina po początkowej fazie inwazji na Ukrainę, która nie powiodła się pomimo zapewnień Szojgu o szybkim zwycięstwie” – czytamy.

Instytut pisze także, że Rosjanie kierują oddziały Gwardii Narodowej (Rosgwardii) do obwodu ługańskiego. Powodem ma być słabnące poparcie dla wojny wśród separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej.

ISW uważa, że milicje separatystów mogą odmawiać walki poza granicami obszaru, do którego roszczą sobie pretensje. Rosgwardia może służyć także do tłumienia niepokojów regionie.

Zobacz także: Rosja: fala dymisji gubernatorów

Zdaniem ISW odciągnięcie oddziałów z innych części Ukrainy spowoduje, że Rosja nadal nie będzie w stanie przełożyć ograniczonych zdobyczy taktycznych na sukces operacyjny.

Instytut pisze także, że rosyjskie władze wywożą ukraińskie dzieci do Rosji i oddają je do adopcji Rosjanom. Podkreślono, że byłoby to naruszenie konwencji ONZ w sprawie ludobójstwa.

Zobacz także: Były dowódca wojsk separatystów krytykuje Siergieja Szojgu

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply