Iran ujawnił we wtorek swoją podziemną bazę sił powietrznych, a szef armii powiedział, że miejsce to będzie jednym z tych wykorzystywanych do rozpoczęcia odpowiedzi na potencjalne ataki Izraela lub innych stron.

Jak przekazał portal Times of Israel, Iran ujawnił we wtorek swoją podziemną bazę sił powietrznych, a szef armii Islamskiej Republiki powiedział, że miejsce to będzie jednym z tych wykorzystywanych do rozpoczęcia odpowiedzi na potencjalne ataki Izraela lub innych stron.

„Każdy atak na Iran ze strony naszych wrogów, w tym Izraela, spotka się z odpowiedzią ze strony wielu naszych baz sił powietrznych, w tym Eagle 44” – przekazała agencja IRNA.

IRNA poinformowała, że obiekt „Eagle 44” jest jednym z najważniejszych obiektów wojskowych Iranu i będzie bazą dla myśliwców wyposażonych w pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Lokalizacja bazy nie została ujawniona w ramach podejmowanych przez Iran prób usunięcia kluczowych obiektów wojskowych i nuklearnych z drogi potencjalnych uderzeń.

Jak poinformował w niedzielę portal The Wall Street Journal powołując się na anonimowych urzędników amerykańskich, Izrael może stać za atakami dronów w Iranie w nocy 29 stycznia. Izraelskie wojsko odmówiło komentarza w tej sprawie.

Amerykańska publikacja, powołując się na osoby zaznajomione z sytuacją, pisze, że Izrael mógł przeprowadzić atak dronami na irańskie przedsiębiorstwo obronne, ponieważ kraj ten wraz ze Stanami Zjednoczonymi szuka nowych sposobów na powstrzymanie nuklearnych i militarnych ambicji Teheranu.

Kilku innych amerykańskich urzędników odmówiło komentarza, twierdząc, że Waszyngton nie był w to zamieszany.

Rzecznik Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder, powiedział również, że wojsko USA nie brało udziału w atakach na Iran i odmówił dalszych komentarzy w tej sprawie.

Atak nastąpił w czasie napięć między Iranem a krajami zachodnimi w związku z działalnością nuklearną Teheranu i jego dostawami broni na wojnę Rosji z Ukrainą, w tym dronów kamikadze dalekiego zasięgu. Sytuację pogarszają także wielomiesięczne demonstracje antyrządowe w Iranie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, zakład wojskowy w Isfahanie, trzecim do co wielkości mieście Iranu, był w sobotę wieczorem celem ataku dronów. „Jeden z (dronów) został trafiony przez… obronę przeciwlotniczą, a dwa pozostałe wpadły w pułapki obronne i eksplodowały. Na szczęście ten nieudany atak nie spowodował utraty życia i spowodował niewielkie uszkodzenia dachu zakładu” — poinformował resort obrony Iranu. „Atak nie wpłynął na nasze instalacje i misję… a takie ślepe działania nie będą miały wpływu na kontynuację postępu kraju” – dodano.

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz