Iran jest gotowy do wymiany wszystkich więźniów ze Stanami Zjednoczonymi, ogłosił we wtorek rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei – przekazał Middle East Monitor.

Według wtorkowych słów Aliego Rabiei, rzecznika irańskiego rządu, Iran jest gotowy do wymiany wszystkich więźniów ze Stanami Zjednoczonymi – przekazuje Middle East Monitor.

„Jesteśmy gotowi wymieniać wszystkich więźniów” – powiedział dziennikarzom, zauważając, że ostatnia próba wymiany więźniów nie udała się ze względu na nieprzygotowanie USA.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Iran czeka, aby zobaczyć, jak poważna jest możliwość rewizji polityki USA przez nową administrację”. Dodał, że wielu Irańczyków zostało aresztowanych na całym świecie „w wyniku amerykańskiej presji”.

Zarówno Iran jak i Stany Zjednoczone przetrzymują więźniów bez ujawniania dokładnej liczby osób. Oba kraje wzywały do uwolnienia zatrzymanych ze względu na wybuch pandemii koronawirusa.

Urzędnik podkreślił również, że jego kraj „szybko spełni wszystkie zobowiązania, jeśli USA postanowi wypełnić swoje zobowiązania prawne w ramach rezolucji ONZ i znieść swoje sankcje”.

„Iran z zadowoleniem przyjmuje każdą inicjatywę dyplomatyczną, która może przyspieszyć ten proces” – powiedział Rabiei.

Sytuacja między oboma krajami jest ciągle napięta. Przypomnijmy, że pod koniec lutego bieżącego roku prezydent Joe Biden kierował amerykańskimi nalotami wojskowymi we wschodniej Syrii przeciwko obiektom należącym do milicji wspieranej przez Iran.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział, że jego kraj jest gotowy do podjęcia kroków w celu spełnienia środków zawartych w porozumieniu nuklearnym z 2015 r., gdy tylko Stany Zjednoczone zniosą sankcje gospodarcze. Wypowiedź miała miejsce podczas rozmów z szefem irlandzkiej dyplomacji.

Stanu USA Antony Blinken udzielił wywiadu stacji PBS. W rozmowie została poruszona możliwość powrotu do porozumienia nuklearnego. Zdaniem sekretarza Blinkena, porozumienie nuklearne trzymało Iran i jego możliwości w ryzach, po wycofaniu się z umowy, ta kontrola miała się luzować. Według niego, kraj jest teraz w stanie w krótkim terminie produkować „materiał rozszczepialny do broni jądrowej”. Dodał, że administracja Stanów Zjednoczonych jest bardzo zainteresowana ponownym przystąpieniem do programu. „Drogą do tego jest dyplomacja” – powiedział.

W niedzielę 28 lutego Iran odrzucił możliwość nieformalnych rozmów z USA i UE w kwestii powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 r. Iran nalega, by USA zniosły wszystkie jednostronne sankcje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na mocy porozumienia z 2015 roku z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Donald Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz