Twitter w czwartek – tuż przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu Katalonii – zablokował kontro hiszpańskiej partii Vox za wpisy krytyczne wobec masowej imigracji.

W ubiegłym tygodniu Vox rozpoczął na Twitterze kampanię pod hasłem „Stop islamizacji”. Informowano m.in. o tym, że imigranci muzułmańscy, w większości pochodzący z krajów Maghrebu, stanowią 0,2 proc. mieszkańców Katalonii, ale przypada na nich 93 proc. informacji dotyczących wykroczeń. Vox oskarżył katalońskie władze o współudział w „importowaniu przestępczości”.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: liczba nielegalnych imigrantów znów rośnie

Według przewodniczącego Vox Santiago Abascala te właśnie posty sprawiły, że Twitter nałożył cenzurę. Abascal stwierdził, że „sprawa ocenzurowania konta na Twitterze jest bardzo poważna, ponieważ portal społecznościowy uzurpuje sobie funkcje państw demokratycznych” i zapowiedział złożenie skargi na „totalitarne działania zmierzające do wpłynięcia na wybory w Katalonii”.

„Twitter uniemożliwia nam przekazywanie wiadomości i wyjaśnianie naszych stanowisk” – powiedział przewodniczący Vox. W jego opinii Twitter ogranicza „prawa fundamentalne” i „atakuje „wolność i demokrację poprzez cenzurowanie przedstawicieli milionów Hiszpanów”.

Podkreślił, że w postach zamieszczono tylko „dane na temat przemocy, której doświadczają Hiszpanie w Katalonii czy na Wyspach Kanaryjskich”.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: byli wojskowi wezwali rząd do „zmiany kursu”

„Technologiczni giganci nie chcą, aby dowiedziano się o konsekwencjach imigracyjnej inwazji, którą sami promują, obok niektórych rządów” – stwierdził.

Europoseł Vox Jorge Buxade zapytał pisemnie Komisję Europejską, „jakie działania podejmie w sprawie powstrzymania cenzurowania wolnej opinii w Europie przez sieć społecznościową” oraz „jak będzie zapobiegać ingerencji koncernów międzynarodowych na procesy wyborcze w UE”.

Konto zostało zablokowane dzień przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii przed wyborami do regionalnego parlamentu Katalonii.

Istniejąca od 2013 roku Vox uzyskała 15,1 proc. głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych w Hiszpanii w listopadzie 2019 roku, stając się trzecią siłą w parlamencie.

Kresy.pl / wnp.pl / abc.es

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz