W styczniu 2020 roku rząd dostał notatkę Agencji Wywiadu, że zagrożenie koronawirusem z Chin jest poważne i należy się przygotować na kryzys. Dlaczego ją zignorował? – pisze w poniedziałkowym wydaniu Gazeta Wyborcza (GW).

Jak podaje GW, w notatce Agencji Wywiadu (AW) znalazła się informacja o epidemii, ponieważ Chiny są jednym z najważniejszych kierunków działania służby.

„Podobnie jak inne służby NATO badała ona, na ile doniesienia o koronawirusie mogą być wyolbrzymione i służyć prowadzeniu wojny informacyjnej oraz szerzenia paniki. Analizowano szczególnie trzy wątki pojawiające się w przekazach, które mogły być inspirowane przez służby m.in. Rosji, że koronawirus powstał w brytyjskich laboratoriach wojskowych, że za rozprzestrzenianiem go stoją USA, które prowadzą wojnę gospodarczą z Chinami oraz że wirus jest dostosowany tylko do chińskiego DNA, więc dla reszty świata jest bezpieczny” – podała GW.

Według GW polski „wywiad wniósł cenny wkład w zawartość NATO-wskich analiz – jako pierwsi podkreślaliśmy powagę sytuacji i pisaliśmy, że to nie wojna propagandowa, ale rzeczywiste zagrożenie”.

„Już w styczniu AW ostrzegała, że zagrożenie jest realne, trzeba się na nie przygotować, a epidemia na pewno nie ograniczy się tylko do Chin” – stwierdził informator Gazety, utrzymując, że miał dostęp do opisywanej notatki Agencji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Informacje zawarte w raporcie miały znaleźć się w dwóch poufnych biuletynach informacyjnych NATO. Są one – zdaniem źródła GW – „regularnie uzupełniane bieżącymi zapisami, a dostęp do nich mają służby w Sojuszu”. Informator, na którego powołuje się Gazeta ocenia, że zagrożenie najpoważniej potraktowała Estonia – miała przygotować odpowiednią ilość ochronnego sprzętu: maseczki, kombinezony, płyny odkażające, mobilne laboratoria.

GW zwraca uwagę, że wiele krajów m.in. Polska, bardzo długo uważało, że skala zagrożenia jest wyolbrzymiana oraz wykorzystywana przez propagandę wrogą USA i NATO. Postawę taką prezentował np. prezydent USA Donald Trump.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dwaj członkowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych (posłowie Adam Szłapka (KO) i Marek Biernacki (PSL)) stwierdzili w rozmowie z GW, że żadne ostrzeżenia o zbliżającej się epidemii nie docierały do komisji. Ostatnie posiedzenie odbyło się prawie miesiąc przed wprowadzeniem stanu epidemicznego – 14 lutego.

„Do końca zajmowaliśmy się tylko aferami w służbach” – stwierdził w rozmowie z Gazetą Biernacki. Szłapka stwierdził z kolei, ze ocenia pracę Agencji Wywiadu bardzo pozytywnie i nie zdziwiłaby go sytuacja, w której dysponowałaby ona ważnymi informacjami o sytuacji w Chinach.

Zdaniem GW notatka Agencji powinna zostać zaprezentowana na posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych. Zasiadają w nim  m.in. premier, minister spraw wewnętrznych oraz szefowie służb. W posiedzeniach może brać udział także szef sejmowej speckomisji – Waldemar Andzel (PiS).

GW poinformowała, że w niedzielę zapytała go, czy w czasie styczniowego posiedzenia Kolegium przekazano jakiekolwiek ostrzeżenia polskich służb albo innych państw NATO o sytuacji epidemicznej w Chinach. Jak czytamy „poseł nie zaprzeczył, ale szybko zakończył rozmowę”, powołując się na niejawność posiedzeń.

Zobacz także: Hiszpania: Około 400 ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu doby

Gazeta Wyborcza / polsatnews.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz