Resort sprawiedliwości przygotował projekt ustawy, która pozwoli na wypuszczenie z więzień 20 tysięcy skazanych i objęcie ich dozorem elektronicznym. Ma to być motywowane m.in. troską o zdrowie więźniów w obliczu epidemii koronawirusa – podało w poniedziałek RMF FM. [AKTUALIZCACJA, 18:15:] Wiadomość została zdmentowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości: Podawana w mediach informacja, że 20 tys. więźniów na mocy nowych przepisów może wyjść do domu, gdyż dostaną dozór elektroniczny, nie jest prawdziwa. W rzeczywistości krąg osób objętych tym sposobem odbywania kary może rozszerzyć się maksymalnie do 12 tys., z czego 9 tys. kwalifikuje się do Systemu Dozoru Elektronicznego już na mocy obecnych przepisów. Nieprawdziwa jest również informacja o przerwach w odbywaniu kary na czas epidemii – napisano na stronie Ministerstwa.

Projekt przewiduje nowelizację kodeksu karnego wykonawczego w kierunku znacznego rozszerzenia zastosowania dozoru elektronicznego.  Według szacunków MŚ umożliwi to prawie 20 tys. skazanym na staranie się o zamianę pobytu w zakładzie karnym na dozór elektroniczny – osoby takie przebywałyby w domach z elektroniczną opaską na nodze. Szansę na wyjście z więzienia miałyby osoby skazane na kary nie dłuższe niż 1,5 roku pozbawienia wolności. Oprócz tego więźniowie w starszym wieku skazani na mniej niż 3 lata więzienia będą mogli starać się o przerwę w odbywaniu kary na czas epidemii.

Jak pisze RMF FM, ministerstwo chce w ten sposób chronić zdrowie skazanych, zmniejszyć koszty a także zapobiec buntom w więzieniach podobnych do tych, do których doszło ostatnio m.in. we Włoszech.

Projekt MŚ proponuje też rozwiązania regulujące działania wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych, na przykład, gdy sąd zostanie zamknięty z powodu kwarantanny.

Podczas epidemii mają odbywać się tylko rozprawy pilne, na przykład dotyczące aresztów oraz spraw dotyczących dzieci. Sprawy mniej pilne, takie jak dotyczące mandatów drogowych, o majątek czy rozwodowe byłyby odroczone. MŚ chce także zwieszenia biegu terminów o zasiedzenie oraz na odwołania i zażalenia.

Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa znaczną liczbę więźniów tymczasowo wypuszczono z zakładów karnych w Iranie. Początkowo zwolniono 54 tys. osób; byli to skazani na wyroki do 5 lat.  W ubiegłym tygodniu informowano już o 85 tys. wypuszczonych więźniów.

Kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply