Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva w niedzielę ponownie zaproponował utworzenie “grupy krajów niezaangażowanych w wojnę rosyjsko-ukraińską” w celu podjęcia negocjacji pokojowych. Podkreślił, że omawiał tę sprawę z chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem.

Brazylijski prezydent powiedział dziennikarzom w Abu Zabi, gdzie zakończył podróż do Azji, że próbuje zebrać grupę przywódców, którzy „wolą mówić o pokoju, a nie o wojnie”. „Myślę, że musimy usiąść do stołu i powiedzieć: ‘dość, zacznijmy rozmawiać’, ponieważ wojna nigdy nie przyniosła i nigdy nie przyniesie ludzkości żadnych korzyści” – oświadczył, cytowany przez agencję Reuters.

Jego zdaniem opisywana grupa powinna skupiać kraje, które nie „zachęcają” do wojny. Wyraził opinię, że Zachód powinien zaprzestać wysyłania sprzętu wojskowego Ukrainie.

Prezydent Brazylii oświadczył, że decyzja o rozpoczęciu wojny została „podjęta przez dwa kraje”. Dodał, że zakończenie wojny będzie trudniejsze, ponieważ trzeba będzie przekonać więcej narodów.

„Staramy się stworzyć grupę krajów, które nie są zaangażowane w wojnę, aby rozmawiać z Rosją i Ukrainą, ale także z USA i UE” – powiedział Lula da Silva.

Agencja Reuters przypomina, że brazylijski prezydent rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na początku tego roku. W poniedziałek jego administracja będzie gościć w Brazylii ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Chiny i Brazylia zapowiedziały zwiększenie współpracy w rolnictwie, badaniach naukowych, branży układów scalonych i finansach, a także wzmocnienie handlu we własnych walutach. Zgodnie z wydanym w piątek oświadczeniem oba kraje wspierają aktywne dyskusje między państwami członkowskimi BRICS na temat rozszerzenia grupy.

Zobacz także: Prezydent Brazylii proponuje oddanie Krymu Rosji w celu zakończenia wojny

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply