Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Japonia przeprowadziły w poniedziałek wspólne morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej, aby zwiększyć współpracę w zakresie bezpieczeństwa i lepiej reagować na zagrożenie rakietowe ze strony Korei Północnej – poinformowała południowokoreańska marynarka wojenna.

W poniedziałkowych manewrach brały udział trzy niszczyciele wyposażone w system obrony przeciwrakietowej Aegis, po jednym z każdego uczestniczącego kraju. Ćwiczono procedury wykrywania i śledzenia symulowanego komputerowo pocisku balistycznego oraz dzielenia się danymi. „Jest to okazja do wzmocnienia trójstronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa przeciwko eskalacji zagrożeń nuklearnych i rakietowych ze strony Korei Północnej” – oświadczył przedstawiciel południowokoreańskiej marynarki wojennej, cytowany przez agencję Reuters.

Japońskie ministerstwo obrony oświadczyło, że ćwiczenia promują trójstronną współpracę w zakresie regionalnych wyzwań bezpieczeństwa i demonstrują silne zaangażowanie trzech krajów w zapewnienie “wolnego i otwartego porządku międzynarodowego opartego na rządach prawa”.

Agencja Reuters zwraca uwagę, że w poniedziałek ćwiczenia rozpoczną także siły powietrzne Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Manewry potrwają 12 dni.

Jak informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu Korea Północna dokonała kolejnego testu rakietowego. Pocisk został wystrzelony z miejsca w pobliżu stolicy Korei Północnej – Pjongjangu. Rakieta przeleciała około tysiąc kilometrów nad Morzem Japońskim i spadła w jego wody. Według ocen Seulu Koreańczycy z Północy wystrzelili prawdopodobnie nowy rodzaj pocisku balistycznego pośredniego zasięgu, to jest mogącego razić cele w promieniu od 3000 do 5500 kilometrów.

KRLD wystrzeliła już w zeszłym roku ponad 40 rakiet. To rekordowa liczba. Wcześniej rekordowym był rok 2017, kiedy to północni Koreańczycy wystrzelili 25 pocisków. W październiku testowali pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Podawaliśmy, że szefowie resortów obrony USA i Korei Płd. zapowiedzieli w styczniu zwiększenie skali i zakresu wspólnych ćwiczeń wojskowych. Oba kraje chcą zapobiegać zagrożeniom ze strony Korei Północnej.

Przypomnijmy, że w styczniu południowokoreański prezydent Yoon Suk Yeol ostrzegł, iż jeśli prowokacje ze strony Korei Północnej zintensyfikują się, to Republika Korei może rozmieścić taktyczną broń jądrową lub pozyskać swoje własne głowice jądrowe.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply