Izraelski dziennik „Haaretz” opublikował w czwartek na swojej stronie tekst wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina dotyczący wzajemnych relacji i polityki historycznej.

Jarosław Gowin napisał: Gdy padło zbyt wiele słów, a górę biorą rozpalone emocje – Polacy i Żydzi powinni wziąć głęboki oddech. I powrócić do dialogu opartego na wzajemnym szacunku, zaufaniu i prawdzie.

Polski wicepremier stwierdził, że tragedie oby narodów w Auschwitz-Birkenau, nie wykluczają ani nie rywalizują. Podkreślił, że to decyzją Niemców splotły się one w jednym miejscu i czasie.

ZOBACZ WIĘCEJ: W Jerozolimie rozpoczęły się rozmowy polsko – izraelskie

Tym samym Auschwitz-Birkenau stał się największym na świecie cmentarzem. Cmentarzem, chociaż pozbawionym widocznych grobów, w absolutnie dosłownym tego słowa sensie. A człowiek obdarzony nawet znikomą wrażliwością rozumie, że świętym miejscom pochówku przodków, zwłaszcza niewinnym Ofiarom niewyobrażalnego bestialstwa – należą się pamięć, szacunek i cisza – tłumaczył Gowin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Polski polityk podkreślił w „Haaretz”, że Polska i Izrael dbają o pamięć historyczną: Z politycznego punktu widzenia państwo Izrael należy do naszych bardzo ważnych sojuszników. Od 1989 r. optyka ta nie zmienia się bez względu na koalicyjne roszady w obu krajach. Ale bez wątpienia w pierwszych dwóch latach rządów sprawowanych w Polsce przez Zjednoczoną Prawicę – nasza współpraca polityczna, militarna i gospodarcza mocno się zacieśniła.

Odnosząc się bezpośrednio do kryzysu w relacjach Gowin stwierdził: Zawiodła komunikacja, ale w tym momencie nie ma sensu szukać odpowiedzialnych i przerzucać się winą. Istotniejsza jest odbudowa uczciwego dialogu. Mimo błędów mamy jednak prawo być zrozumiani. Nigdy nie zgodzimy się na oszczerstwa o polskich obozach śmierci czy polskim Holokauście. Tak jak Izrael robi wszystko, aby nie dopuścić do negowania i pomniejszania Zagłady – tak Polska nigdy nie pozwoli na fałszowanie historii, które wyłącza nas ze wspólnoty Ofiar, a stawia w roli organizatorów i sprawców niemieckiego ludobójstwa.

Kresy.pl / dorzeczy.pl / haaretz.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz