Bank Pekao S.A. opublikował dane na temat obrotów w handlu detalicznym w Polsce za miesiąc marzec. Sektor ten wyraźnie odczuł już skutki pandemii SARS COVID-19.

Biuro Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao S.A. opublikowało w środę na swoim koncie na Twitterze dane zebrane na temat handlu detalicznego w Polsce. W marcu doszło do znacznego spadku obrotów w tym dziedzinie. Sprzedaż samochodów i motocykli spadła aż o 30,9 proc. w stosunku rok do roku. Ale rekordowe było tąpnięcie jeśli chodzi o sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia, bo spadek sprzedaży tych produktów wyniósł aż 49,6 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Poważne problemy mogą mieć także środki masowego przekazu bowiem podmioty zajmujące się sprzedażą gazet, ale też te sprzedające książki i inne tak zwane sklepy wyspecjalizowane odnotowały spadek sprzedaży na poziomie 21,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Jeśli chodzi o sprzedaż mebli, sprzętu RTV oraz artykułów gospodarstwa domowego to jej wartość obniżyła się o 16,7 proc. Natomiast o  12,5 proc. spadła sprzedaż paliw, mimo znacznego spadku cen paliw płynnych związanych z bardzo znaczącym obniżaniem się ceny ropy na światowych rynkach.

Wzrosła jedynie sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych – o 2,5 proc. i towarów z kategorii kosmetyki i farmaceutyki – o 8,8 proc. Sprzedaż wszystkich innych produktów, które nie zaliczają się do wyżej wymienionych kategorii spadła o 9 proc.

Analitycy Banku Pekao S.A. spodziewają się jeszcze większych spadków sprzedaży w kwietniu. Spadek popytu już odbija się na produkcji. Jak poinformowaliśmy we wtorek produkcja przemysłowa była w marcu w Polsce niższa o 2,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

twitter.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz