Turcja pozostająca w konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi nakłania Białoruś do odejścia od amerykańskiej waluty we wzajemnych rozliczeniach.

Turcja zmaga się z poważnym kryzysem finansowym. Turecka waluta – lira, straciła w tym roku ponad 30% swojej wartości. Wartość indeksu tureckiej giełdy spadła zaś o 40%. Spadki nasiliło nałożenie przez USA sankcji na tureckich polityków, których Waszyngton obciążył odpowiedzialnością za postępowanie karne przeciw działającemu w Turcji pastorowi Andrew Brunsonowi, oraz ceł na turecką stal i aluminium. Rozbieżności polityczne między USA a tym krajem narastają już od dwóch lat. Deficyt bilansu płatniczego Turcji sięgnął już wartości odpowiadającej 6,5% jej PKB.

Problemy finansowe ale też problemy z bilansem płatniczym skłoniły prawdopodobnie władze Turcji do przedstawienia Białorusi propozycji odejścia od dolara we wzajemnych rozliczeniach, o czym informuje białoruska, państwowa agencja informacyjna BelTa. „Jestem pewny, że w roku bieżącym obrót towarowy między Turcją a Białorusią przewyższy 1 miliard dolarów. Przyszedł czas by przejść w handlu na rozliczenia w tureckiej lirze i białoruskich rublach” – skomentował ambasador Białorusi w Ankarze Andriej Sawinych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Białoruś także miała problemy z równoważeniem swojego bilansu płatniczego i handlowego. Prezydent tego kraju Aleksandr Łukaszenko stawia swoim dyplomatom jako priorytet działanie na rzecz rozwoju białoruskiego eksportu. W zeszłym miesiącu Białoruś  podpisała z Iranem umowę o wymianie barterowej.

belta.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz