Szef ukraińskiego koncernu Naftohaz twierdzi, że Rosjanie nie podejmują żadnych kroków w celu utrzymania tranzytu „błękitnego paliwa” przez jego kraj.

Jurij Witrenko, prezes Naftohazu Ukraini powiedział o tym agencji informacyjnej Reutera. „Nie ma niczego, nawet napomknienia” – zacytowała we wtorek agencja RIA Nowosti – „Omawiamy z Amerykanami i Niemcami, czego byśmy wszyscy chcieli, żeby tranzyt [rosyjskiego gazu przez Ukrainę] był kontynuowany, ale Rosjanie nie chcą rozpoczynać tej dyskusji.”

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Witrenko nawiązał także do gazociągu Nord Stream 2. Jak stwierdził choć jego koncern, a także Operator GTS Ukraini zostały zaproszone przez stronę niemiecką do procedury certyfikacji Nord Stream 2 to jednak strona ukraińska nie ma możliwości zablokowania jego uruchomienia. „Nie ma żadnego prawa weta” – powiedział szef Naftohazu. Jednocześnie zadeklarował swoją gotowość do zaskarżenia certyfikacji gazociągu w sądzie, jeśli uzna jej warunki za sprzeczne z prawem europejskim.

Budowa dwóch kolejnych nitek gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, która jest już właściwie ukończona, a także uruchomienie gazociągu Turecki Potok biegnącego przez Morze Czarne, skutecznie uniezależniają Rosjan od tranzytu gazu przez ukraińskie gazociągi.

Choć strona niemiecka podpisała wraz z Amerykanami deklarację, iż mimo uruchomienia Nord Stream 2 będzie dążyć do utrzymania tranzytu „błękitnego paliwa” przez Ukrainę, Gazprom do tej pory nie zarezerwował przepustowości na rok 2022 w systemie gazociągów tej ostatnie.

ria.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz