Ropa szybko drożeje. Na londyńskiej giełdzie cena baryłki osiągnęła poziom sprzed rewolucji z lutego 2013 r.

Jak podała rosyjska agencja informacyjna TASS cena majowego futuresa na baryłkę ropy Brent w czwartek skoczyła do góry o 4,58 proc. osiągając cenę 118 dol. Po takim otwarciu zdążyła się nieco obniżyć i do 117,22 dol. na godz. 7.09 czasu warszawskiego. Odczyt z tej godziny oznacza wzrost ceny o 3,8 proc.

Ropa drożała także w USA. Według TASS cena baryłki WTI podniosła się o 3,54 proc. do poziomu 114,5 dol.

Jak informowaliśmy pod koniec października, baryłka ropy naftowej osiągnęła na nowojorskiej giełdzie cenę najwyższą od października 2014 r.

Przyczyną wyraźnego wzrostu cen ropy naftowej były oświadczenia przedstawicieli państw OPEC, że należy zachować ostrożność w zwiększaniu wydobycia ropy. Sygnały takie wysłał między innymi czołowy producent Arabia Saudyjska. Jak do tej pory, od sierpnia, kiedy to zaczął się konsekwentny wzrost ceny ropy naftowej, państwa OPEC zwiększyły jej wydobycie o 400 tys. baryłek na dobę. Cena ulegała jednak wahaniom, choć była w długofalowym trendzie wzrostowym.

Wkrótce po wybuchu pandemii koronawirusa – w kwietniu 2020 r. doszło do krachu cen ropy, która na amerykańskiej giełdzie zaczęła nawet wykazywać cenę ujemną. Z kolei wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej pobudził trend wzrostowy.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply