Rosja pozostaje głównym odbiorcą białoruskiego eksportu i jeszcze istotniejszym źródłem białoruskiego importu. Łącznie na Rosję przypada ponad połowa wartości zagranicznego handlu Białorusi.

W 2017 roku 43,9% wartości białoruskiego eksportu stanowiły dobra zakupione przez odbiorców rosyjskich. Aż 57,2% towarów przywiezionych z innych państw na Białoruś stanowiły towary importowane z Rosji. Łącznie obroty handlowe z Rosją stanowiły aż 51,1% wartości całego handlu zagranicznego Białorusi.

Udział Białorusi w strukturze handlu zagranicznego Rosji jest znacznie mniejszy. Do zachodniego sąsiada trafia 5,2% rosyjskiego eksportu. Import towarów z Białorusi to 5% rosyjskiego importu, przytacza dane portal Eurasia.expert.

Wartość obrotów handlowych między Białorusią a Rosją zwiększyła się w zeszłym roku o 7,6 mld dolarów czyli o 23,5% w porównaniu do roku 2016. Portal łączy tak poważny wzrost z końcem recesji zarówno na Białorusi jak i w Rosji. Rosjanie próbują sobie radzić z kryzysem, jaki spowodowało nałożenie na nią sankcji przez USA i Unię Europejską, poprzez rozwój poszczególnych sektorów gospodarki w których import został zablokowany przez rosyjskie sankcje odwetowe. Dodatkowo według portalu w ramach Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego oba państwa ograniczają liczbę ceł i nietaryfowych barier handlowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeśli chodzi o białoruski eksport do Rosji to najbardziej wzrósł on w zeszłym roku jeśli chodzi o wywóz transformatorów elektrycznych (o 2,2 raza), opon (2,1 raza), obuwia (o 93,8%), samochodów ciężarowych (23%), traktorów i ciągników siodłowych (15,8%), wagonów kolejowych (35,4%), mebli (30,2%). W przypadku importu z Rosji zwiększył się przede wszystkim import produktów naftowych i gazu.

Wartość usług realizowanych na terenie drugiego państwa wzrosła w zeszłym roku między Białorusią a Rosją o 24%. Jednak ogólna wartość obrotów handlowych między tymi państwami nie wróciła jak dotychczas do poziomu sprzed kryzysowego 2014 roku. W 2013 roku sięgała ona jeszcze około 40 mld dolarów. W zeszłym roku wartość handlu między Białorusią i Rosją wyniosła 32 mld dol.

Czytaj także: Polska dopiero szóstym partnerem handlowym Białorusi

eurasia.expert/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz