Polacy wśród najliczniejszych turystów na Węgrzech

Państwo ze stolicą w Budapeszcie przeżyło w zeszłym roku znaczny bum turystyczny. Wśród narodów najchętniej odwiedzających Węgry byli Polacy.

Najnowsze dane podała w poniedziałek Węgierska Agencja Turystyki, którą w (MTÜ). Słowa jej szefa Zoltána Güllera, wypowiedziane w czasie specjalnej konferencji prasowej, przytoczył portal Daily News Hungary. Według niego w zeszłym roku odnotowano łącznie prawie 40 mln akomodacji, co jest wynikiem o około 40 proc. większym niż w roku 2021.

14,2 mln turystów wynajęło noclegi w regularnych podmiotach komercyjnych. Wśród nich 4 mln w stolicy Węgier – Budapeszcie. W przypadku tego miasta goście z zagranicy odpowiadają za aż 82 proc. ruchu turystycznego.

Güller powiedział, że takie liczby zbliżają się do poziomu ruchu turystycznego, jaki Węgry odnotywywały przed pandemią koronawirusa. Jak twierdził najliczniejsze grupy turystów zagranicznych w jego państwie to, odpowiednio według kolejności: Niemcy, Czesi, Rumuni, Brytyjczycy i Polacy.

Łączne wpływy z turystów, którzy wybrali kwaterunek w regularnych, komercyjnych podmiotach wyniosły w 2022 r. 668 miliardów forintów, czyli równowartość około 1,7 mld euro. Z uwzględnieniem inflacji oznacza to wzrost o 52 proc. w porównaniu do roku 2021. Z tego 35 mld forintów zapewnili najliczniejsi wśród zagranicznych turystów przybysze z Niemiec.

Czytaj także: Portugalskie media: Polska poświęca swoją turystykę dla uchodźców z Ukrainy

dailynewshungary.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz