Polska organizując masową pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy poświęca swoją turystykę – wskazała w sobotę portugalska telewizja SIC. Portugalska stacja podkreśla, że polski rząd skierował już na przyjęcie ukraińskich uchodźców kilkaset milionów euro.

Portugalska telewizja SIC wskazuje, że Polska, do której dotarło ponad 3mln osób z Ukrainy, na skutek skierowania do placówek turystycznych uchodźców wojennych doświadcza największych problemów głównie w południowo-wschodniej części kraju – podaje PAP.

Portugalska stacja zwraca uwagę, że wraz z napływem ukraińskich uchodźców populacja Rzeszowa w ciągu zaledwie trzech miesięcy wzrosła o prawie 50 proc. Doprowadziło to do niedoboru oferty dla turystów.

SIC podkreśla, że polski rząd skierował już na przyjęcie ukraińskich uchodźców kilkaset milionów euro. Medium zaznacza, że również turystyczne regiony w Republice Czeskiej doświadczają problemów z brakiem miejsc dla urlopowiczów. Tam także napłynęło dużo uchodźców z Ukrainy.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zaoferowała Polsce dotychczas na pomoc uchodźcom przesunięcie środków z innych programów i dodatkowe 144,6 mln euro, których jeszcze nie przekazała. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker podkreślił, że to za mało, bo pomoc kosztuje miliardy euro.

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że na tę chwilę można zakładać, iż w Polsce może zostać nawet 70 proc. uchodźców z Ukrainy, czyli ponad milion osób. Twierdzi zarazem, że Polska już dzisiaj nie dopłaca do tej grupy, bo Ukraińcy pracują, płacą podatki i „zostawiają w polskiej gospodarce swoje pieniądze”.

Zobacz także: PKP Intercity rezygnuje z większości darmowych połączeń dla uchodźców z Ukrainy

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz