Specjalna agencja odpowiedzialna za system energetyczny Indii zaapelowała, by przed 2030 r. nie została zamknięta w tym państwie ani jedna z ponad stu elektrowni węglowych.

Agencja informacyjna Reutera zacytowała w poniedziałek list Centralnej Agencji. „Wszystkim przedsiębiorstwom energetycznym zaleca się, aby nie wycofywały żadnych jednostek cieplnych (wytwarzających energię) do 2030 r.” – napisano w piśmie do indyjskiego Ministerstwa Energii datowanym na 20 stycznia br., do którego dotarli dziennikarze agencji.

Reuter przypomniał, że w maju zaszłego roku resort zadecydował, że w maju ubiegłego roku, że co najmniej 81 elektrowni węglowych zmniejszy produkcję energii w ciągu najbliższych czterech lat. Propozycja nie obejmowała jednak całkowitego zamknięcia żadnej z 179 elektrowni węglowych funkcjonujących w Indiach. Władze nie ustaliły przy tym, żandego formalnego harmonogramu stopniowego zmniejszania zużycia węgla w tych zakładach.

Agencja, która działa jako instytucja doradcza ministerstwa kompetentnego w sprawach energetyki, powołała się na grudniowe spotkanie, na którym federalny minister energii poprosił, aby starzejące się elektrownie cieplne nie były wyłączona z eksploatacji, a zamiast tego wydłużyły działanie „biorąc pod uwagę scenariusz oczekiwanego popytu”. Resort spodziewa się bowiem znacznego wzrostu zapotrzebowania mieszkańców Indii na elektryczność.

Samo Ministerstwo Energii nie odpowiedziało na wysłane e-mailem prośby dziennikarzy Reuter o komentarz, nie wiadomo więc, czy rząd podziela stanowisko Agencji.

Indie, drugi co do wielkości konsument, producent i importer węgla na świecie. Azjatyckie państwo nie osiągnęły swojego celu zwiększenia udziału energii odnawialnej w 2022 r. o prawie jedną trzecią. Węgiel stanowi obecnie prawie trzy czwarte w miksie rocznej produkcji energii elektrycznej.

Zapotrzebowanie na energię w Indiach gwałtownie wzrosło w ostatnich miesiącach z powodu ekstremalnych warunków pogodowych, rosnącego zużycia w gospodarstwach domowych, ponieważ coraz więcej firm pozwala pracownikom pracować z domu. Doszło też do ożywienia w działalności przemysłowej po złagodzeniu ograniczeń związanych z koronawirusem.

Czytaj także: Chińczycy wznawiają import węgla z Australii

reuters.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply