Po okresie embarga na sprowadzanie węgla z Australii Chińska Republika Ludowa wznawia jego import, co można potraktować jako oznakę dążenia Pekinu do normalizacji stosunków.

W ciągu najbliższych tygodni Chińczycy chcą przywieźć z Australii 80 tys. ton węgla koksującego. Jak podkreślił piszący w poniedziałek o sprawie “South China Morning Post” to pierwsze dostawy od 2020 r., kiedy to relacje między Pekinem i Canberrą uległy znaczącemu pogorszeniu, co odbiło się na dwustronnym handlu.

Chińscy nabywcy zkontraktowali kolejną dostawę węgla z Australii, co jest kolejnym sygnałem, że nieoficjalne embargo Pekinu na węgla od jednego z jego czołowych wydobywców może zostać zniesiona w obliczu odwilży napięć dyplomatycznych. Tym razem zamówienie importowe dotyczyło węgla koksującego, kluczowego składnika chińskiej produkcji stali i trudniejszego do zastąpienia w porównaniu z węglem energetycznym.

Tuż przed rozpoczęciem obchodów Nowego Roku Księżycowego kupujący zamówili 80 tys. ton węgla koksowego z australisjkiej kopalni Moranbah North w Queensland,eksploatowane przez spółkę z kapitałem bytyjskim i amerykańskim. Surowiec ma zostać załadowany do wysyłki do Chin między końcem lutego a początkiem marca, według agencji cen surowców i energii. Tożsamości nabywcy nie można było ustalić, ponieważ chińskie rynki zostały zamknięte, ale Argus Media powiedział, że chiński klient musiał wydać na australisjki węgiel po 325 dol. za tonę (włączając cenę frachtu).

Na początku tego roku pojawiły się również zamówienia chińskich firm na ausrtalijski węgiel energetyczny. Jak podkreśla portal gazety z Hongkongu, to fizyczne przybycie tych zamówień do Chin i wielkość kolejnych ostaw po przybyciu pierwszej partii pokazę, czy stosunki handlowe rzeczywiście uległy rozmrożeniu. Przypomina, że przed nieoficjalnym embargiem Chińczyc ściągali po 2-3 mln ton węgla z Australii.

Relacje Canberry i Pekinu pogarszały przez cztery lata. Australia była pierwszym państwem, które odcięło chińskiego potentata Huawei od inwestycji w lokalną sieć 5G (w 2018 r.). Po wybuchu pandemii koronawirusa Australia sugerowała, że jej zakres wynika z nieprawidłowych działań władz ChRL i domagała się w tej sprawie międzynarodowego badania.

Chiny zareagowały ostro. Efektem tego było wprowadzenie przez ChRL zakazały importu australijskiego jęczmienia, pszenicy, cukru, wina czerwonego, drewna, węgla, homarów, rudy miedzi i miedzi wytopionej z Australii. Australijczycy z kolei zerwali porozumienia związane z sztandarową ideą władz Chin – „Pasa i drogi”.

Od 2020 roku Australia w coraz większym stopniu wkomponowuje się w działania rywali Chin takich jak USA, Japonia i Indie. Premier Australii podpisał w Tokio umowę o współpracy wojskowej z Japonią. W 2021 r. Pekin zagroził Australijczykom “potężnym atakiem”, gdyby ci postanowili wspierać Tajwańczyków przeciwko siłom zbrojnym ChRL.

scmp.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply