Duńska premier Mette Frederiksen potwierdziła przekazanie Ukrainie 19 dział samobieżnych Caesar – poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Unian.

Jak przekazała agencja prasowa Unian, duńska premier Mette Frederiksen potwierdziła w poniedziałek przekazanie Ukrainie 19 dział samobieżnych Caesar. „Przekazujemy wszystkie nasze 19 haubic” – powiedziała w Odessie podczas wspólnej odprawy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zełenski zauważył, że ta wizyta premiera Danii w towarzystwie kilku ministrów, w tym obrony i spraw zagranicznych, świadczy o wsparciu Ukrainy. „W Odessie odbyły się negocjacje, które dotyczą wszystkich kluczowych aspektów interakcji. Po pierwsze, jest to obrona. Dziękuję Danii za wzmocnienie naszej artylerii, w szczególności za fundamentalną decyzję o dostawie haubic Caesar” – powiedział Zełenski.

Podziękował też za gotowość do przystąpienia do „koalicji czołgów”. Zełenski wyjaśnił, że ta kwestia była dziś omawiana, nie chciałby szczegółowo o tym rozmawiać, ale uważa, że Ukraina zobaczy tę technikę w najbliższej przyszłości.

„Rozmawialiśmy również o możliwości wzmocnienia naszej obrony powietrznej i przeciwokrętowej na południu kraju” – powiedział prezydent Ukrainy. Dodał, że najważniejsza w tej sprawie jest szybkość.

Rząd Danii uzyskał szerokie poparcie parlamentu w sprawie przekazania Ukrainie systemów artyleryjskich. Ukraińscy artylerzyści otrzymają z Danii 19 instalacji artyleryjskich Caesar.

Samobieżne jednostki Caesarzostaną bezpłatnie przekazane Ukrainie przez duńskie ministerstwo obrony. Wraz z nimi Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają program szkolenia dla ukraińskich sił zbrojnych.

Równolegle z darmowym przekazaniem rząd od razu rozważy możliwość szybkiego pozyskania nowych instalacji. „To bardzo duża i znacząca darowizna. Byliśmy w stałym kontakcie z Ukraińcami, w szczególności w sprawie artylerii Caesari cieszę się, że teraz otrzymaliśmy szerokie poparcie parlamentu, aby przekazać je na walkę o wolność Ukrainy” – powiedział minister obrony Jakob Ellemann-Jensen.

Jednocześnie minister obrony wspomniał, że system może mieć pewne problemy techniczne. „Nie ma wątpliwości, że jest potrzebny, nawet jeśli nadal występują problemy techniczne z systemem” – powiedział minister.

Trzeba będzie je rozwiązać we współpracy z producentem i Ukrainą i w Kijowie o tym wiedzą. „Mimo tych problemów Ukraina poprosiła o artylerię” – powiedział duński rząd.

Kresy.pl/Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz