Patrol Straży Granicznej został zaatakowany w poniedziałek przez grupę mężczyzn znajdujących się po białoruskiej stronie granicy. (więcej…)
W ciągu ostatnich trzech dni funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 12 osób zaangażowanych w pomoc w nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy. (więcej…)
W miejscowości, gdzie miesiąc temu doszło do pogromu Palestyńczyków postrzeleni zostali dwaj izraelscy żołnierze. To kolejny zamach będący elementem eskalacji konfliktu izraelsko-paletyńskiego, jaka trwa od zeszłego roku.
Izraelscy żołnierze zostali w sobotę ostrzelani przez osoby oddające ogień z przejeżdżającego samochodu w Huwarze na Zachodnim Brzegu Jordanu. Dwóch żołnierzy jest rannych, jak podała w niedzielę Al Jazeera. Jeden z nich poważnie. W specjalnym oświadczeniu odpowiedzialność za atak wziął na siebie Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny. Jak podkreśla katarska telewizja była to już trzecia strzelanina w Huwarze w ciągu miesiąca.
Natychmiast po strzelaninie główna arteria prowadząca do Huwary i handlowego kwartału została zamknięta, a punkty kontrolne wokół miasta uniemożliwiły ludziom ruch. Ludziom uniemożliwiono poruszanie się główną arterią, doszło do starć między Palestyńczykami a armią izraelską, która wkroczyła do Huwary.
Rosyjskie myśliwce nowej generacji Su-35 dają Rosji „coraz większą dominację” w strefie działań wojennych - zwrócił uwagę w poniedziałek portal ABC News, powołując się na ukraińskich urzędników. "Rosja ma 12 razy więcej samolotów niż Ukraina" - podkreślił jeden z nich.
Jest to niepokojąca informacja dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, ponieważ niezdolność Rosji do osiągnięcia całkowitej przewagi powietrznej w trakcie wojny była kluczem do sukcesów Ukrainy na polu bitwy - podkreśla portal ABC News.
W ubiegłym tygodniu zachodni urzędnik miał bagatelizować w rozmowie z dziennikarzami związane z tym obawy, stwierdzając, że zdolność Rosji do kontrolowania nieba została ograniczona przez obronę powietrzną i pociski ziemia-powietrze.
Stany Zjednoczone poinformowały Rosję, że zaprzestaną wymiany niektórych danych o swoich siłach nuklearnych - poinformował we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. To reakcja na zawieszenie przez Rosję udziału w traktacie Nowy START.
Rzecznik NSC przekazał we wtorek agencji Reuters, że "zgodnie z prawem międzynarodowym Stany Zjednoczone mają prawo odpowiedzieć na naruszenia traktatu Nowy START poprzez podjęcie proporcjonalnych środków zaradczych, aby skłonić Rosję do powrotu do wypełniania swoich zobowiązań".
"Rzekome zawieszenie przez Rosję traktatu Nowy START jest prawnie nieważne. W odpowiedzi na naruszenia Rosji, możemy legalnie wstrzymać nasze półroczne aktualizacje danych na temat arsenału jądrowego" - dodał.
Amerykański magazyn Foreign Policy wystąpił w niedzielę z koncepcją powołania struktury na wzór unii polsko-litewskiej pomiędzy Polską i Ukrainą. "Konstrukt polityczny stworzony prawie 700 lat temu oferuje rozwiązania dla dzisiejszej Europy" - uważa magazyn.
Magazyn Foreign Policy (FP) przypomina unię, która łączyła duże obszary dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, a także "pomogła przyłączyć rozległe tereny Europy Wschodniej, m.in. ziemie dawnej Rusi Kijowskiej". "Co, jeśli istniałoby podobne polityczne rozwiązanie problemów, przed którymi stoi dziś Ukraina i Polska" - czytamy.
"Rzeczpospolita polsko-litewska stała się jednym z największych państw w Europie i fascynującym laboratorium zarządzania politycznego, szczegółowo badanym przez ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Po upadku dynastii Jagiellonów przekształciła się w monarchię elekcyjną, podobną do włoskich miast-państw, ale działającą na znacznie większą skalę" - pisze magazyn.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!