Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu niemieckiemu potentatowi handlowemu Schwarz Group na rozwój jego sieci w Grecji i Mołdawii.

Jak podał w środę portal Dlahandlu.pl EBOR wydzielił dla właścicieli sieci handlowych Lidl i Kaufland kredyt w wysokości 120 mln euro. Z tego 70 mln zostanie przeznaczone na rozwój sieci sklepów Lidl w Grecji. 50 mln euro Schwarz Group dostanie natomiast na budowę kolejnych punktów handlowych pod marką Kaufland w Mołdawii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal twierdzi, że Schwarz Group będzie mógł wykorzystać milionowe środki na „podniesienie standardów zrównoważonego rozwoju” poprzez „wykorzystanie technologii efektywnego gospodarowania zasobami i ekologicznego budownictwa” swoich obiektów. Dodatkowo pieniądze z kredytu mają być wykorzystane na szkolenia dla pracowników, w Mołdawii także pracowników niepełnosprawnych. Posłużą także „poprawie ładu korporacyjnego” w zakresie ochrony środowiska.

Dlahandlu.pl przypomina, że Schwarz Group dostał w 2016 r. od EBOR pożyczkę na sumę 100 mln euro na rozwój sieci handlowej Kaufland w Polsce. Niemiecka grupa mogła wykorzystać te środki na budowę, modernizację a nawet eksploatację swoich sklepów.

Według portalu, tylko do 2015 r. Schwarz Group otrzymała od m.in. od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju łącznie około miliarda dolarów na ekspansję handlową w państwach Europy Środkowowschodniej.

Czytaj także: Kto chce zmian ws. ograniczenia handlu w niedzielę? [BADANIE]

dlahandlu.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   zs :

   E tam……….

   W artykule nie zwrocono uwagi na najwazniejsze, ze ta grupe wg naszego starego (18 Wiek) nazewnictwa mozna nazwac spoldzielcza.

   Sa tak zorganizowani, iz dostaja najtansze, nieopodatkowane kredyty dlugoterminowe – zewnetrzne bez obciazen krajowych (np u nas sa na 10 % + ukryte koszty).

   Kazdy sklep korzysta z lokalnych zrodel zyskow……………………….

   Moim zdaniem nalezy ich podziwiac i uczyc sie, gdyz dzialaja w systemach likwidacji zasad spoldzielczosci – w Polsce likwiduje PIS np w rolnictwie, budownictwie szczegolnie mieszkaniowym – tak samo przejmuje lokalne zyski jak Lotos.

   Nadzieja jest w rozwoju Konfederacji, jako zwiazku Federacji np Kupieckich – ma juz oparcie w kilku mln Polakow – obywateli Polski. Nadzieja jest w edukacji konsumentow, wyborcow, drobnego handlu.

   Wlasnie ten artykul jest przykladem, ze internet nie pomaga nawet dziennikarzom!

   Zawsze w planach jest ble ble ble a jak przyjdzie do szczegolow to klapa, przy rachunkach jest juz splukiwanie – narodowa cecha.

   Moze tego nie widac wlasnie w Kresach.pl?

 1. Avatar
  marvix :

  Powinien się nazywać Europejski Bank Kolonialny. Z polskiego handlu wiele już nie zostało. Zdeptali nas w zarodku (a przecież od handlu powstaje reszta – lekki, a potem ciężki przemysł, bo jest najprostrzy). W latach 90-tych/2000 około 500 000 sklepikarzy poszło na bruk. Przetrwała garstka. Zrobili z nas kolonie do której eksportują swoje towary niszcząc lokalny przemysł. I nawet tego niezauwarzamy idąc z aplikacji lidla na zakupy. Tylko niech się później ludzie nie dziwią, że wszystko mamy marne, od służby zdrowia, po sport. Bo pieniądze na drzewach nie rosną.