Rząd Chińskiej Republiki Ludowej zwolnił z ceł 16 amerykańskich produktów, co jest pierwszym ustępstwem w wojnie handlowej jaka rozgorzała między tym państwem a USA.

Chiński rząd anulował cła importowe wobec 16 amerykańskich towarów. Są wśród nich krewetki, mączka rybna i leki przeciw chorobom nowotworowym. Uchylenie odbyło się dwiema metodami. W przypadku 12 kategorii produktów importerzy będą mogli zwracać się o zrefundowanie opłaty celnej. W przypadku pozostałych czterech, w tym serwatki, cło nie będzie nakładane.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Informująca o sprawie telewizja CNN uznała posunięcie Pekinu za okazanie dobrej woli przed zbliżającą się kolejną rundą negocjacji handlowych. Posunięcie symboliczne, bowiem w toku wywołanej przez Donalda Trumpa wojny handlowej Chińczycy zdążyli już nałożyć cła na około 5 tys. kategorii produktów, a te które zostały w środę zwolnione z ceł nie są produktami odpowiadającymi za poważną część wartości dwustronnego handlu między Chinami a USA.

Jeden z ekspertów cytowanych przez telewizję, Artur Bałuszyński z Henderson Rowe, stwierdził, że najważniejszą część amerykańskiego eksportu do Chin stanowią główne towary rolnicze i produkty przemysłowe. Jego zdaniem Pekin nie będzie się spieszył ze znoszeniem ceł na te kategorie dóbr. Często są one wytwarzane w stanach mających duże wyborcze znaczenie w przyszłorocznej kampanii wyborczej i Chińczycy będą czekać na jej rozpoczęcie.

Konflikt w sprawie handlu rozpoczął się od ubiegłorocznego nałożenia wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda TrumpaChiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportu i amerykańsko-chińskich obrotów handlowych w ogóle.

edition.cnn.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz