We wtorek rosyjski koncern Gazprom poinformował, że przekazał PGNiG 1,5 mld USD nadpłaty za gaz, który był dostarczany po 1 listopada 2014 roku. W wyroku z 30 marca 2020 roku zwrot wspomnianej kwoty nakazał rosyjskiemu koncernowi Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. W środę prezes PGNiG Jerzy Kwieciński poinformował, że na koncie polskiej spółki znalazły się pieniądze od Gazpromu.

Rosyjski koncern Gazprom poinformował we wtorek, że przekazał PGNiG 1,5 mld USD nadpłaty za gaz, który był dostarczany po 1 listopada 2014 roku w ramach kontraktu jamalskiego. O sprawie jako pierwsza pisała we wtorek agencja „Reuters”. Zwrot wspomnianej kwoty nakazał rosyjskiemu koncernowi w wyroku z 30 marca 2020 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. W środę prezes PGNiG Jerzy Kwieciński potwierdził, że pieniądze znalazły się na koncie polskiej spółki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W związku z obowiązującą praktyką strony zobowiązane są do wykonania decyzji arbitrażu oraz do przestrzegania warunków umowy nawet, gdy odwołują się od wyroku.

PGNiG poinformowało na początku czerwca o zawarciu z Gazpromem aneksu do kontraktu jamalskiego. Uzgodniono m.in., że 1 lipca bieżącego roku rosyjski koncern zwróci kwotę około 1,5 mld USD. W aneksie potwierdzono także zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu, które zostały wskazane w arbitrażu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, 30 marca Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wygrało z Gazpromem w sporze, który znalazł finał w sztokholmskim arbitrażu. Polska spółka uzyskała prawo do zwrotu przez Rosjan 1,5 mld dol.

Arbitraż zakwestionował cenę naliczaną od 1 listopada 2014 r. i PGNiG nabyło prawo do odzyskania od rosyjskiego koncernu wspomnianej kwoty.

Informowaliśmy, że na początku czerwca Gazprom złożył do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie skargę na wyrok arbitrażu dotyczący sporu z PGNiG. Domaga się w niej uchylenia wyroku z 30 marca 2020 roku. Skarga nie wpływa jednak na realizację wyroku arbitrażowego. Ponadto, Sąd Apelacyjny w Sztokholmie analizuje zaskarżone postępowanie arbitrażowe tylko pod względem proceduralnym. Nie posiada możliwości zmiany wyroku w zakresie merytorycznym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We środę rano prezes PGNiG Jerzy Kwieciński poinformował, że polska spółka otrzymała potwierdzenie przelewu.

Z zadowoleniem informuję – właśnie otrzymałem potwierdzenie, że pieniądze od Gazpromu są już na naszym koncie” – napisał Kwieciński. 

reuters.com / twitter.com / kresy.pl
Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz