Zakaz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego będzie obowiązywał do do 2040 roku we Francji i jej terytoriach zamorskich.

Ustawę zakazująca wydobycia ropy naftowej została przegłosowana we wtorek 19 grudnia we francuskim parlamencie. Według nowego prawa obowiązujące obecnie zezwolenia na poszukiwanie i koncesje na wydobywanie surowców nie zostaną już przedłużone. Dodatkowo nie zostaną wydawane już nowe pozwolenia.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył na Twitterze, że jego kraj jest pierwszym na świecie, który zdecydował się na wprowadzenie takiego ograniczenia.

ZOBACZ TAKŻE: Orlen kupił już drugą w tym roku dostawę irańskiej ropy

Francuski minister środowiska Nicolas Hulot podkreślił, że nowe prawo ma pokazywać, iż obecne pokolenia mogą zadbać o przyszłe pokolenia.

Komentatorzy wskazują, że zakaz jaki wprowadziła Francja to część większego planu odciążenia francuskiej gospodarki od paliw kopalnych i spełnienia zobowiązań Francji, zaciągniętych w ramach porozumienia klimatycznego w Paryżu, mającego na celu ograniczenia globalnego ocieplenie.

Eksperci zaznaczają jednak, że uchwalone przez francuski parlament prawo ma w dużej mierze znaczenie jedynie symboliczne, ponieważ ropa naftowa i gaz ziemny wydobywane we Francji stanowią tylko 1 proc. krajowej konsumpcji. Reszta jest importowana.

Kresy.pl / wprost.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply