Według najnowszego sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl, obecny prezydent Andrzej Duda wciąż może liczyć na zwycięstwo już w I turze wyborów prezydenckich, natomiast zmiana kandydata PO-KO nie wpływa na sytuację na „podium”. Rosną natomiast notowania Krzysztofa Bosaka (Konfederacja).

W sobotę na portalu DoRzeczy.pl opublikowano przeprowadzony na jego zlecenie najnowszy sondaż pracowni Estymator, dotyczący preferencji wyborczych wśród Polaków w związku ze zmianą przez PO-KO kandydata na prezydenta. Jak pisaliśmy, w piątek zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej jednomyślnie rekomendował prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na kandydata na prezydenta RP.

Wyniki nowego sondażu pokazują, że urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrałby w pierwszej turze, uzyskując 52,7 proc. głosów (wzrost o 1,1 pkt. proc., w porównaniu z badaniem z końca kwietnia br.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Na drugim miejscu znalazł się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego chciałoby głosować 11,8 proc. ankietowanych, czyli o 4,8 pkt. proc. mniej, niż w poprzednim badaniu. Trzecie miejsce zajmuje były prezenter TVN Szymon Hołownia z poparciem 10,5 proc. respondentów, zyskując od poprzedniego badania 1,7 pkt. proc.

Nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski jest tuż za Hołownią, z poparciem 10,2 proc. Dotychczasowa kandydatka tego obozu politycznego, Małgorzata Kidawa-Błońska, w końcu kwietnia w badaniach Estymatora miała poparcie na poziomie 8,4 proc.

Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak zdobyłby obecnie 7,8 proc. głosów (wzrost o 1,4 pkt. proc.), a europoseł Lewicy Robert Biedroń – 5,7 proc. głosów (spadek o 2,0 pkt proc.). 1,3 proc. respondentów wyraziło chęć głosowania na innego kandydata.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby obecnie 49 procent, czyli aż o 12 pkt. proc. więcej w stosunku do badania z 23-24 kwietnia br.

Czytaj także: Estymator: Kosiniak-Kamysz wyprzedza Kidawę-Błońską, Duda może wygrać w I turze [SONDAŻ]

Badanie przeprowadzono w dniach 14-15 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) i na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wybory prezydenckie. Kandydaci a polityka wschodnia

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej pisaliśmy, że nowy sondaż Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 pokazuje, iż wystawienie Trzaskowskiego w miejsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej daje oczekiwany efekt. W tym przypadku notowania kandydata PO-KO poprawiły się o co najmniej kilka punktów procentowych. Mimo to, wybory zakończyłyby się już w I turze zwycięstwem obecnego prezydenta. W ostatnim czasie rezultaty badań sugerowały, że Duda nie wygra w pierwszej turze i konieczna byłaby II tura, w której jego kontrkandydatem byłby Kosiniak-Kamysz lub Hołownia.

Przypomnijmy, że jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory prezydenckie, rząd będzie mógł wprowadzić w Warszawie zarząd komisaryczny. Ostrzegała przed tym poprzedniczka Trzaskowskiego w warszawskim ratuszu Hanna Gronkiewicz-Waltz wzywając, by „nie oddawać Warszawy komisarzowi z PiS”. Zdaniem Gronkiewicz-Waltz kandydatem PO na prezydenta powinien był zostać Radosław Sikorski.

dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz