Estymator: Kosiniak-Kamysz wyprzedza Kidawę-Błońską, Duda może wygrać w I turze [SONDAŻ]

Nowy sondaż Estymatora jest kolejnym, który pokazuje, że kandydat PSL wyprzedza pod względem poparcia kandydatkę Koalicji Obywatelskiej. Wskazuje też, że urzędujący prezydent mógłby uzyskać reelekcję już w pierwszej turze.

W sobotę portal DoRzeczy.pl opublikował wyniki przeprowadzonego na swoje zlecenie sondażu Estymatora ws. preferencji wyborczych przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę, to według wyników sondażu, urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrałby już w pierwszej turze. Może obecnie liczyć na 53,1 proc. poparcia. To o 3,3 pkt proc. więcej niż w badaniu sprzed dwóch tygodni.

Co ciekawe, na drugim miejscu znalazł się kandydat i lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz (15,6 proc.; wzrost o 0,2 pkt proc.), który wyprzedził kandydatkę Koalicji Obywatelskiej, wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Obecnie mogłaby liczyć na poparcie 13,4 proc. wyborców, co oznacza stratę aż 3,7 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Europoseł Robert Biedroń, kandydat Lewicy, odnotował poparcia na poziomie 9,4 proc. (spadek o 1,4 pkt. proc.). Wzrost poparcia o 2 pkt proc. zanotował były dziennikarz i prezenter TVN, Szymon Hołownia, który według Estymatora mógłby uzyskać 4,9 proc. głosów. Kandydat Konfederacji, poseł Krzysztof Bosak, otrzymałby 3,3 proc. głosów (wzrost o 0,2 pkt proc.). 0,3 proc. badanych zadeklarowało oddanie głosu na „innego kandydata”.

Co ciekawe, szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 42 proc., co oznacza spadek o 3 pkt. proc. w stosunku do badania z 25-26 marca.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8-9 kwietnia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1023 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Uwzględniono w nim wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) i na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować.

Przypomnijmy, że sondaż Estymatora jest kolejnym w ostatnim czasie, który wskazuje, że Kosiniak-Kamysz wyprzedził Kidawę-Błońską i zajmuje drugie miejsce. Wcześniej, jak pisaliśmy, pokazał to sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), który również dawał Andrzejowi Dudzie reelekcję już w pierwszej turze wyborów.

Przeczytaj także: Większość Polaków za wydłużeniem kadencji Dudy o rok, ale nie za brakiem możliwości reelekcji [SONDAŻ]

DoRzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz