Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził krajom europejskim, że jeśli uznają turecką operację wojskową przeciwko Kurdom w północnej Syrii za okupację, to wyśle do Europy 3,6 mln syryjskich uchodźców.

Jak informowaliśmy wcześniej, w środę Rada Unii Europejskiej zajęła stanowisko w sprawie ataku tureckiej armii i protureckich bojówek na tereny północno-wschodniej Syrii, kontrolowane przez samozwańczą administrację zamieszkujących je Kurdów. Turcja twierdzi, że operacja ta ma charakter antyterrorystyczny. Przedstawiciele wszystkich państw członkowskich zajęli krytyczne stanowisko wobec działań Ankary. Wezwali Turcję m.in. do przerwania jednostronnych działań bojowych. UE sprzeciwiła się też tureckim planom działań w strefie jaką chcą okupować: „Mało prawdopodobne, że tak zwana „strefa bezpieczeństwa” na północy Syrii, którą chce stworzyć Turcja będzie odpowiadać stworzonym przez ONZ międzynarodowych kryteriom dla powrotu uchodźców”.

Przeczytaj: Tureckie oddziały lądowe przekroczyły granicę Syrii [+VIDEO/+18]

Zobacz: Trump: Kurdowie nie pomogli nam w czasie drugiej wojny światowej – sojusznicy mieli na nas wielki zysk [+VIDEO]

W czwartek odniósł się do tego prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan. Zagroził krajom europejskim, że jeśli uznają turecką operację wojskową przeciwko Kurdom w północnej Syrii za okupację, to wyśle do Europy 3,6 mln syryjskich uchodźców, przebywających obecnie na tureckim terytorium.

„Otworzymy bramy i wyślemy wam 3,6 mld uchodźców” – powiedział Erdogan, cytowany przez agencję Reuters, w przemówieniu dla posłów swojej partii. Zapowiedział też, że „Turcja zignoruje krytykę dotyczącą Operacji Fontanna Pokoju”, jak twierdzi, wymierzoną „przeciwko elementom terrorystycznym”. Dodał, że obecnie „ponad 10 aktorów międzynarodowych swobodnie porusza się po Syrii”.

Erdogan skrytykował też władze Arabii Saudyjskiej i Egiptu. za ich krytyczną reakcję na działania Turcji: „Niech Arabia Saudyjska spojrzy w lustro i zda relację z tego, co zrobili w Jemenie”.

Według tureckiego prezydenta, od początku operacji w północnej Syrii zabito co najmniej 109 „terrorystów”.

Przeczytaj: Winnicki dla Kresy.pl: możemy skończyć jak Kurdowie

Reuters / dailysabah.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Erdogan grozi że wyśle do Europy 3,6 mln syryjskich uchodźców, przebywających obecnie na tureckim terytorium. To jest wynik polityki Merkel która samodzielnie zaprosiła imigrantów do Europy, kto dał jej prawo do tego? Jak by powiedział klasyk tzn. poseł Neumann “polityka Merkel jest do du..y”.