Obrady Episkopatu odbyły się w dniach 13-14 października 2017 r. w Lublinie.

Odbyte obrady miały związek ze 100- leciem powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. „Biskupi wyrazili uznanie dla dorobku naukowo-kulturalnego tego uniwersytetu, który kieruje się dewizą Deo et Patriae (Bogu i Ojczyźnie). W czasach komunizmu KUL był jedynym działającym katolickim uniwersytetem w Europie Centralnej i Wschodniej. Biskupi podkreślili wkład tej uczelni w umocnienie Kościoła w kraju i za wschodnią granicą. Obecnie KUL jest jednym ze znaczących ośrodków akademickich w Polsce i w Europie” – napisano w komunikacie z 337. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

W komunikacie, oprócz tematów związanych z duszpasterstwem, zwrócono również uwagę na kwestię obecności Ukraińców w Polsce. „Biskupi polscy z wielką troską odnoszą się do potrzeb duszpasterskich osób przybywających z Ukrainy do naszego kraju. Dziękując za dotychczasową życzliwość, zwracają się do wszystkich kapłanów i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o dalszą otwartość i gościnność. Tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba, proszą o pomoc w organizacji punktów duszpasterskich w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła greckokatolickiego w Polsce” – informuje komunikat.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Treść komunikatu skomentował na Twitterze w kilku wpisach wiceprezes Ruchu Narodowego i były poseł na Sejm Krzysztof Bosak.

Kresy.pl / Episkopat.pl / Twitter
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Polski kler również jest zdominowany przez skretyniałych politycznie poprawnych idiotów. Oni także nie wyciągają wniosków: przez cały okres komunizmu pomagali grekokatolikom na terenach Kresów dzisiaj okupowanych przez banderland i jak im się odwdzięczono ?? Nie mają elementarnego nawet wsparcia ze strony duchownych upaińskich, ba, odnoszą się do nich bardzo wrogo. Katolicy zwrócili grekokatolikom szereg obiektów sakralnych, tymczasem grekokatolicy nie poczuwają się do obowiązku zwróconia Katolikom ŻADNEJ świątyni czy innego zagrabionego obiektu. Reasumując: banderowcy nie tylko wykorzystują Polskę na niwie politycznej, robią z nas frajera na każdej możliwej płaszczyźnie.

  • Avatar
   M92 :

   @ProPatria Co ma wspólnego z patriotyzmem twoja haniebna wypowiedź? Stanowcze NIE dla obrażania i uderzania w naszych czcigodnych Pasterzy naszego polskiego kościoła rzymsko-katolickiego. Im się należy powszechna cześć i szacunek za dobro, które każdego dnia nam wyświadczają swoją posługą. Polska wyciąga wnioski z historii lepiej niż Ci się wydaję i nie da się wciągać w nienawiść, nie będzie odpowiadać na zło złem, tylko dobrem, ponieważ tylko w ten sposób można zbudować CYWILIZACJĘ ŻYCIA. Czym byśmy się różnili od Ukrainy, jeżeli tym samym byśmy im odpowiadali? Niczym. Właśnie w tym tkwi Wielka Boża Mądrość polskich Pasterzy, że apelują o otwartość i gościnność, a nie o to co ty sugerujesz poprzez swoją haniebną wypowiedź, wybacz mi, ale inaczej nie mogę jej nazwać. NIE dla wzajemnej nienawiści, dla wojen, konfliktów i dla cywilizacji śmierci, którą propaguje i szerzy współczesny Świat.

   • Avatar
    Beresteczko1651 :

    Hierarchom katolickim wciąż marzy się podbój Wschodu utraconego ostatecznie w XI w. Kościół katolicki to globalna instytucja z globalnymi interesami. I jeśli ktoś się łudzi, że te globalne interesy są dla Kościoła, w tym także dla jego polskiej ekspozytury, mniej ważne od polskich interesów narodowych to jest w tragicznym błędzie oraz daje dowód naiwności i nieznajomości historii.

    • Avatar
     M92 :

     Jaki utracony wschód w XI wieku? Nie wiesz co mówisz. Dla przypomnienia Zachód i Wschód to dwa płuca, którymi oddycha chrześcijaństwo. POKÓJ I JEDNOŚĆ tylko to się marzy nam wszystkim. Masz prawo do swojej opinii, z którą mogę się całkowicie nie zgadzać i się nie zgadzam, tak jak ty z moją możesz się nie zgadzać.

     • Kojoto
      Kojoto :

      @M92 „Zachód i Wschód to dwa płuca, którymi oddycha chrześcijaństwo” (gruźlica, rak płuc, czy astma?)… czy „Właśnie w tym tkwi Wielka Boża Mądrość polskich Pasterzy, że apelują o otwartość i gościnność” itd, itd, czy jesteś w stanie pisać od siebie zamiast operować okrągłymi frazesami, które nic nie znaczą i nijak nie maja się do rzeczywistości? Episkopat za przykładem kretyna franciszka apeluje o sprowadzanie do polski islamskich hord, które już w wielu miastach na zachodzie tworzą tzw strefy szariatu – i co myślisz, że ksiądz tam chodzi po kolędzie, że młode katoliczki z wypiekami na twarzy głoszą tam ewangelię? Twoja wypowiedź jest nie tyle haniebna, co zwyczajnie naiwna i szkodliwa.

   • UPAdlina
    UPAdlina :

    @M92 kościół nie jest świętą krową. Wypowiedź ProPatria nie ma w sobie nic haniebnego. Kościół niejednokrotnie w swojej historii dopuścił się haniebnych czynów i trzeba o tym mówić, a nie udawać, że nie było sprawy. Dzisiejsze poparcie kościoła dla sprowadzania do Polski milionów zachodnich ukrów wychowanych na gloryfikacji nazizmu i banderyzmu i nienawiści do Polski to hańba dla tej instytucji, którą tak tu wychwalasz pod niebiosa.

     • Avatar
      Gaetano :

      @M92 Czego tutaj jeszcze nie rozumiesz, jesteś jakimś oazowcem, czy co? Marzy ci się chodzenie po wodzie? Stąpaj po boskiej ziemi realnie. ProPatria przedstawił sprawy, jak się mają, w sposób dość obiektywny, a UPAdlina ci to uszczegółowił. Kościół nie jest święty, Trójca jest święta. A pokój i jedność, jak piszesz, też się marzy banderowskim ścierwom? Obudź się, ogarnij i bądź zawsze gotów odeprzeć atak wrogów ojczyzny, bo w przeciwnym wypadku miłujący pokój mogą ci poderżnąć gardło w nocy, tak jak to zrobili Polakom w kilku domostwach w noc wigilijną na naszych Kresach, kiedy zaśpiewali wspólnie kolędy i poszli spać. Nawet w biblii masz napisane „Oddaj tedy Bogu, co boskie, a cesarzowi, co cesarskie”.

     • Avatar
      M92 :

      @Gaetano Przecież ja wiem, że trzeba się bronić i chociażby w najmniejszym stopniu nie można pozwolić sobie na tolerowanie banderyzmu, niestety politycy tego nie rozumieją. Zero tolerancji dla tego co prędzej czy później upadnie jak Komunizm i Nazizm. Jestem ze wschodniej Polski i zdaję sobie bardzo dobrze z tego sprawę. Co do Kościoła mówiąc, że jest Święty chodziło mi o to, że jest Święty Bogiem, jego obecnością. Nie podoba mi się to, że obrażacie przedstawicieli Naszego Kościoła, a tym samym Nasz Kościół i każdego z Nas? Wy też się obudźcie, ponieważ to dla Polski i właśnie dla tego Kościoła żyli i ginęli Nasi przodkowie.

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @M92 kościół nie jest święty. Ta instytucja w imieniu „boga” wymordowała tysiące ludzi. W tej instytucji na stołkach siedzą zwykli ludzie pełni ułomności. Reprezentujesz sobą stanowisko z epoki ciemnego średniowiecza, gdzie papież był „nieomylny”. Te czasy minęły, ale kilka sztuk dinozaurów reprezentujących tamte czasy ciemnoty pozostały. Oczywiście masz prawo mieć takie zdanie, ale na szczęście takich jak ty można policzyć na palcach. Jeżeli gdzieś jest zło, to trzeba o tym mówić, a nie udawać, że nie ma sprawy, bo zło zostało odkryte w „świętej i nieomylnej instytucji”.

     • Avatar
      M92 :

      @UPAdlina A kto z nas jest Święty? Nikt, wszyscy jesteśmy grzesznikami. Ludzie ludziom to czynili, ponieważ sprzeniewierzyli się wartościom, w które wcześniej wierzyli. Ułomnym jest każdy człowiek, każdy z Nas. Dobro i Zło jest wszędzie obecne, więc nie dziw się, że były wzloty i upadki także w Kościele. Samo Dobro jest tylko w Niebie. Średniowiecze było znacznie mądrzejsze, jaśniejsze i światlejsze od współczesnego Świata, więc mogę tę epokę reprezentować. To co ludzie współcześni uważają za postęp i nowoczesność jest niczym innym jak zacofanie i powrót do największej z możliwej ciemnoty jakimi były czasy pogaństwa.

     • Kojoto
      Kojoto :

      @UPAdlina tu akurat pierdolisz swoim (wielokrotnie prezentowanym) komunistycznym bełkotem, kościół nie wymordował tysięcy ludzi jako instytucja, bo jako instytucja nie miał takiej władzy. Zaraz zaczniesz tu pierdniczyć o „ludobujczych” wyprawach krzyżowych, za które przepraszał chory na nie wiem co (alzheimera?) JP2.

   • jazmig
    jazmig :

    @M92 Prawda was wyzwoli! Prawda, a nie zakłamywanie rzeczywistości, jak to właśnie robi episkopat. Jestem katolikiem, co niedzielę uczestniczę we mszy św. więc nie jestem wrogiem katolików, ale widzę też zakłamywanie rzeczywistości przez episkopat.

    Nie potrzebujemy przeprosin od Ukraińców, ale nie możemy się zgodzić na gloryfikację zbrodniczych ludobójców z OUN i UPA. Jak długo będą oni gloryfikowali zbrodniarzy, tak długo nawet episkopat nie ma prawa ich pochwalać, bo jest to pochwalanie zbrodni.

    • Avatar
     M92 :

     @jazmig Episkopat nigdzie nigdy nie odnosił się do UPA, a jak się odnosił to je stanowczo potępiając. Nie dla gloryfikacji. Nikt ich nie pochwala. Sam przyznaj czy odpowiadanie nienawiścią na nienawiść prowadzi do dobra? Nie. Można na wiele innych znacznie lepszych i zdrowszych sposobów walczyć z tym złem.

     • Kojoto
      Kojoto :

      @M92 Zaraz zaraz, czy Zwierzchnicy Ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiej nie gloryfikują UPA ( to jest już masowe zjawisko, nie mówimy o kilku odosobnionych przypadkach)? Jak w tym kontekście rozumieć to, że rzymskokatolicki episkopat w Polsce nakazuje „bez względu na cenę” pomagać grekokatolikom? To nie lepiej pomóc im na łonie kościoła rzymskokatolickiego, niż rozszerzać wpływy skażonej szowinizmem cerkwi grekokatolików ukraińskich.

 2. Avatar
  zefir :

  Zbyt wielkie,zbyt naiwne i frajerskie jest to miłosierdzie Episkopatu względem potomków banderowskich katów.Ilu to księży katolickich zarżnęła,przebiła,zarąbała ukraińska czerń i UPA nożami,widłami i siekierami święconymi przez grekokatolickich katów? O tym w Episkopacie cisza,szszaaa.Nie pamięć ofiar,lecz grzeszny interes wśród biskupów przeważa-więcej Ukraińców w Polsce,to może zwiększy się stado owieczek do biskupiego golenia.Episkopat zapomina i milczy o potrzebie wzajemności tak w miłosierdziu,otwartości,życzliwości i gościnności,czego ze strony banderlandu nie ma.Ile to tysięcy polskich ofiar ukraińskiej czerni i UPA do dziś nie ma należnych miejsc spoczynku?Dlaczego to miłościwych biskupów nie rusza? Ile kościołów katolickich,polskich obiektów kultury i nauki Ukraina metodą soviecką profanuje,polskich wiernych lekceważy?Dlaczego w tych sprawach Episkopat siedzi cicho z podkulonym ogonem,czy jak wystraszona mysz pod miotłą.A może ten Episkopat dostrzega światełko nadzieji w dzisiejszym ustroju Ukrainy? Nic bardziej naiwnego,wręcz głupiego.Na dziś Ukraina to państwowy banderland zbudowany na ultranacjonaliżmie,szowiniżmie bandyckiego OUN-UPA.Episkopat,jego kardynały i biskupi polskim narodowym ineresem,polskim patriotyzmem się nie przejmują,dla nich Vatykan jest ostoją.

  • AleksanderWilkk
   AleksanderWilkk :

   @zefir Bardzo mądra wypowiedź, niestety w episkopacie jest pełno żydostwa, co widać po włażeniu w tyłek banderowcom jak i głoszenie przyjmowania barbarzyńców z Afryki i Azji. To nie są prawdziwi księżą tylko przedstawiciele żydomasońskiej sekty modernistycznej, którzy plują na wszystkich katolików pomordowanych przez satanistyczną UPA, jak i przez innych zwyrodnialców.