Ryszard Gromadzki gościł w programie „Republika na Żywo” przewodniczącego Związku Ukraińców w Polsce Piotrą Tymę. W czasie prowadzonej w kordialnej atmosferze rozmowie dziennikarz TV Republika kilkukrotnie nazwał członków UPA „żołnierzami”.

Gromadzki zaczyna swoją rozmowę od konstatacji stanu „kryzysu” jaki pojawił się w stosunkach polsko-ukraińskich. Teoretycznie jego przyczny powinny być przedmiotem dociekliwych pytań Gromadzkiego. Prowadzący program otwiera jednak rozmowę pytaniem z gotową juz tezą – „Czy pańskim zdaniem ktoś pracuje na to zaostrzenie, pogorszenie stosunków polsko-ukraińskich, bo trudno się oprzeć wrażeniu, że działają tutaj gdzies w tle siły”. „Pytanie” bardzo odpowiada znanemu z gloryfikowania OUN-UPA Tymie, który przez cały czas trwania programu rozwija narrację sugerującą jakoby protesty społeczne w Polsce przeciw polityce historycznej Ukrainy czy jego własnej organizacji, były spiskiem rosyjskich służb specjalnych. Sam Gromadzki zresztą nie zadaje pytań o gloryfikowanie UPA przez Ukraińców w Polsce i za granicą. O jego specyficznym stosunku do tej ludobójczej organizacji świadczy zresztą fakt, że określa jej członków mianem „żołnierzy”.

ZOBACZ TAKŻE: Bez silnej Ukrainy nie ma niepodległej Polski? Marek Jakubiak masakruje pro-ukraińskiego dziennikarza

Sam Tyma ostro krytykuje obecne władze za działania, które określa jako antyukraińskie. W działaniach swojej organizacji nie zawuaża niczego nieprawidłowego.

youtube.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. kresmen
    kresmen :

    Tyma bredzi , ani słowa o dewastowanych polskich grobach i pomnikach na ukrainie, ani słowa o braku zgody na ekshumacje mogił ofiar ludobójstwa na Wołyniu i kresach… – a redaktor mu skutecznie wtóruje ! Poza tym do tej pory inaczej oceniałem TV Republika – ale teraz widzę, że to PISowska tuba !