Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich skomentował reakcję premiera Izraela na nowelizację ustawy o IPN.

Jak napisał Jędrzejewski: „Uważam, że reakcja Polski na powtarzające się fałszowanie historii II wojny światowej i Holocaustu, którego hasłem wywoławczym jest słynny zwrot 'polskie obozy koncentracyjne’ lub 'polskie obozy śmierci’, jest uzasadniona i zrozumiała. NIE BYŁO żadnych 'polskich obozów’ i trzeba z tym fałszerstwem konsekwentnie walczyć, bo następne pokolenia przyjmą je za prawdę. Ta walka o prawdę jest tak samo istotna dla Polaków i Polski, jak walka z zaprzeczaniem prawdy o Zagładzie jest istotna dla Żydów i Izraela”.

Jednocześnie Jędrzejewski ma wątpliwości, czy nowelizacja ustawy o IPN jest skutecznym instrumentem zwalczania kłamstw historycznych. Uważa, że ustawa „może stać się narzędziem niebezpiecznym w rękach Państwa. Ustanawianie takich praw, stwarza – przy nawet jak najlepszych i najuczciwszych intencjach – zagrożenie dla swobody wypowiedzi i nawet swobód obywatelskich, ponieważ prawa te da się interpretować tak, że mogą prowadzić do sądowych nadużyć”.

Reakcję Izraela Jędrzejewski porównał do przysłowiowego słonia w składzie z porcelaną. „Premier Izraela – Binjamin Netanjahu, Pani Ambasador Izraela w Polsce – Anna Azari, wypowiadający się w mediach społecznościowych prominentni Izraelczycy (np. były minister finansów, Jair Lapid) – wykazali się brakiem wyczucia i wyobraźni, pochopnością w działaniu, nieodpowiedzialnością. Ich zachowanie – w kilka godzin mocno naruszające budowane od dłuższego czasu dobre relacje polsko-izraelskie – jest w tak oczywisty sposób błędne, że wręcz nasuwa się przypuszczenie, że był to efekt zamierzony i cel tych działań nie jest tym, o czym mówią” – podkreślił Jędrzejewski. Nie wyklucza, że działania Izraela, z powodu swojego widocznego braku profesjonalizmu, zostały specjalnie zaplanowane i zainscenizowane.

„W wyniku wczorajszej, nieodpowiedzialnej postawy strony izraelskiej, ci ludzie w Polsce, którzy mają uprzedzenia wobec Żydów i szukają dla swoich postaw legitymizacji, dostali wspaniały „prezent”. Nie mogli marzyć o lepszym. Natomiast wielu ludziom, którzy wobec Izraela i Żydów zachowywali postawę obojętną lub wręcz życzliwą, został nagle wylany na głowę kubeł zimnej (i brudnej) wody” – skonkludował Jędrzejewski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Premier Izraela oskarża Polskę o „zniekształcanie historii”

Kresy.pl / Forum Żydów Polskich

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz