Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich skomentował reakcję premiera Izraela na nowelizację ustawy o IPN.

Jak napisał Jędrzejewski: „Uważam, że reakcja Polski na powtarzające się fałszowanie historii II wojny światowej i Holocaustu, którego hasłem wywoławczym jest słynny zwrot ‚polskie obozy koncentracyjne’ lub ‚polskie obozy śmierci’, jest uzasadniona i zrozumiała. NIE BYŁO żadnych ‚polskich obozów’ i trzeba z tym fałszerstwem konsekwentnie walczyć, bo następne pokolenia przyjmą je za prawdę. Ta walka o prawdę jest tak samo istotna dla Polaków i Polski, jak walka z zaprzeczaniem prawdy o Zagładzie jest istotna dla Żydów i Izraela”.

Jednocześnie Jędrzejewski ma wątpliwości, czy nowelizacja ustawy o IPN jest skutecznym instrumentem zwalczania kłamstw historycznych. Uważa, że ustawa „może stać się narzędziem niebezpiecznym w rękach Państwa. Ustanawianie takich praw, stwarza – przy nawet jak najlepszych i najuczciwszych intencjach – zagrożenie dla swobody wypowiedzi i nawet swobód obywatelskich, ponieważ prawa te da się interpretować tak, że mogą prowadzić do sądowych nadużyć”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Reakcję Izraela Jędrzejewski porównał do przysłowiowego słonia w składzie z porcelaną. „Premier Izraela – Binjamin Netanjahu, Pani Ambasador Izraela w Polsce – Anna Azari, wypowiadający się w mediach społecznościowych prominentni Izraelczycy (np. były minister finansów, Jair Lapid) – wykazali się brakiem wyczucia i wyobraźni, pochopnością w działaniu, nieodpowiedzialnością. Ich zachowanie – w kilka godzin mocno naruszające budowane od dłuższego czasu dobre relacje polsko-izraelskie – jest w tak oczywisty sposób błędne, że wręcz nasuwa się przypuszczenie, że był to efekt zamierzony i cel tych działań nie jest tym, o czym mówią” – podkreślił Jędrzejewski. Nie wyklucza, że działania Izraela, z powodu swojego widocznego braku profesjonalizmu, zostały specjalnie zaplanowane i zainscenizowane.

„W wyniku wczorajszej, nieodpowiedzialnej postawy strony izraelskiej, ci ludzie w Polsce, którzy mają uprzedzenia wobec Żydów i szukają dla swoich postaw legitymizacji, dostali wspaniały „prezent”. Nie mogli marzyć o lepszym. Natomiast wielu ludziom, którzy wobec Izraela i Żydów zachowywali postawę obojętną lub wręcz życzliwą, został nagle wylany na głowę kubeł zimnej (i brudnej) wody” – skonkludował Jędrzejewski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Premier Izraela oskarża Polskę o „zniekształcanie historii”

Kresy.pl / Forum Żydów Polskich

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz