Nacjonaliści w ukraińskim parlamencie żądają “należytej oceny” polskich przepisów przewidujących kary za “kłamstwo wołyńskie”.

Deputowani ukraińskiej Werchownej Rady z ramienia nacjonalistycznych ugrupowań WO Swoboda i Narodowy Korpus (związanego z neonazistowskim pułkiem „Azow”) zażądali od prezydenta Ukrainy zwołania nadzwyczajnego posiedzenia ukraińskiego parlamentu w związku z przyjęciem w Sejmie przepisów przewidujących kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. – poinformował w poniedziałek portal Whołos.

O wysłaniu wniosku do prezydenta poinformował deputowany Swobody Andrij Illenko. „Czas zatrzymać politykę całkowitej kapitulacji. Szanuje się tylko tych, którzy sami się szanują” – ogłosił Illenko.

Jak napisano we wniosku nacjonalistów, polski Sejm przyjął przepisy wymierzone „przeciw Ukrainie i Ukraińcom”. Ich zdaniem uchwalenie zmian w ustawie o IPN jest „zanegowaniem prawa Ukraińców do własnego państwa i narodowej godności”. Podpisani pod wnioskiem deputowani wyrazili nadzieję, że na nadzwyczajnej sesji Werchowna Rada „należycie oceni” uchwalone w Polsce przepisy.

Konstytucja Ukrainy stanowi, że do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu potrzeba wniosku co najmniej jednej trzeciej deputowanych lub wniosku prezydenta. Pod listem nacjonalistów do prezydenta podpisało się 7 deputowanych.

Przypomnijmy, że w piątek w Sejmie odbyło się 3. czytanie pakietu projektów zmiany ustawy o IPN, w tym ws. penalizacji zaprzeczania zbrodniom ukraińskich nacjonalistów i formacji ukraińskich kolaborujących z III Rzeszą. W głosowaniu większość posłów, 279 z 414, opowiedziało się za jej przyjęciem. Ustawa wprowadza także odpowiedzialność karną za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialnoci za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne (w tym za używanie takich określeń jak „polskie obozy śmierci”). Uchwalone przepisy musi jeszcze zaakceptować Senat i podpisać prezydent.

Przeciwko penalizacji „kłamstwa wołyńskiego” zaprotestowało jeszcze w piątek ukraińskie MSZ.

CZYTAJ TAKŻE: Neobanderowska Swoboda oburzona zakazem banderyzmu w Polsce

Kresy.pl / Whołos

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Hipernacjonalistyczni deputowani z bandero Swobody na nadzwyczajnym posiedzeniu Wierchownej Rady mają okazję by anulować swą Ustawę Nr 2538-1 z dnia9IV 2015r faszyzującąUkrainę i gloryfikującą morderców Polaków. Przy tejże okazji mogą się również zdemokratyzować i ucywilizować przez odejście od banderowskiego reżimu.Sorry,ja tylko śnię.Taki bandero Illenko Andrij to dobrze gada:” Szanuje się tych,którzy sami się szanują”-chacheł myśli tylko,że Lachów to nie dotyczy.Swoją krętą drogą,jak ci ideologowie od Swobody wykombinowali,że Sejm polski przyjął przepisy negujące prawa Ukraińców do własnego Państwa? Tego nie wiem.Pewnie nadęli się,wielkiego bąka puścili i swoją godność zasmrodzili.

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Odczekali na telefon z Izraelado Morawieckiego , samobiczowanie Merkel w TVN i wpadli w popłoch – trza siekiery ostrzyc i zwierac szeregi bandersynów bo Niemcy juz tak ochoczo nie wspomoga swoja agenture , jak to było przed Majdanem 2. Jeszcze czekaja na rozkaz z Izraela bo nawet ich Wierchownej Rady nie moga zwołać przeciw Polsce taka ich mać.

 3. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  PIS się miota, żadnego twardego stanowiska, inni to czują i wykorzystują. Polakom pozostanie kleknąć, przeprosić, zapłacić. ukraińcom i żydom. Może należy umiędzynarodowić tą sytuację, powie się wtedy o ukraińskim ludobójstwie na Polskich dzieciach i kobietach, żydowskiej kolaboracji z hitlerowcami i sowietami. O zbrodniach żydów we współpracy z komunistycznym sowieckim aparatem władzy. PISie miej jaja, powiedziałeś A, powiedz i B. Polacy Cię poprą, a ukraińcy i żydzi niech obszczekują jak napisali przedmówcy. Im najbardziej zależy na ukryciu ich zbrodni, bez względu czy wyjdą na jaw polskie sprawki, ja bym nie czekał z tym, bo to będzie wracać.