Białorusini w tych dniach również wspominają swoich przodków. U naszych wschodnich sąsiadów zachował się ludowych zwyczaj ?Dziadów? wywodzący się z przedchrześcijańskich obrzędów.

Na Białorusi Dziady obchodzone są dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią. Dziady wiosenne przypadają na prawosławne święto „Radaunica” obchodzone w drugi wtorek po Wielkanocy. Wtedy sprząta się groby i kultywowane jest noszenie na nie symbolicznego jadła. Ludzie przynoszą malowane jaja, sól, chleb i mięsiwo. Jadło jest spożywane przy mogiłach. Symboliczną jego część pozostawia się na grobach bliskich, na które wylewa się również kilka kropel wódki. Na niektórych miejscowych cmentarzach – głównie na wschodniej Białorusi – przy mogiłach ustawiane są nawet specjalne ławki i stoły, na które wykładane są wiktuały.
Natomiast jesienne Dziady przypadają na katolickie Zaduszki. Wtedy na groby jadła zazwyczaj się nie przynosi. Cmentarze są jedynie porządkowane, a na mogiłach zapala się świece lub znicze i kładzie kwiaty. W pierwszych latach niepodległości Białorusi – na początku lat 90-tych ubiegłego wieku – Dziady jesienne były świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Potem wprowadzono zmiany i Dziady pozostały jedynie zwyczajem ludowym, którego tradycje zrosły się ze świętami kościelnymi i cerkiewnymi.

IAR/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply