Sytuacja na Śląsku jest opanowana, obecnie kończy się akcja przesiewowych badań, czyli wymazów robionych górnikom i ich rodzinom – powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Pytany o możliwość powrotu do obostrzeń podkreślił, że rząd zamierza reagować na bieżącą sytuację.

W środę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk oświadczył w rozmowie na antenie Polskiego Radia, że sytuacja na Śląsku jest opanowana. Dodał, że kończy się akcja badań przesiewowych wśród pracowników kopalni i ich rodzin – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Zaznaczył, że rząd zamierza reagować na bieżącą sytuację. Zapytany o możliwość powrotu obostrzeń odpowiedział – „nie chciałbym dzisiaj prowadzić takich dywagacji”.

Dworczyk został zapytany czy Polacy „zapomnieli, że panuje pandemia”. Szef KPRM podkreślił, że koronawirus wciąż jest problemem. Zaznaczył jednak, że udało się zahamować dynamikę wzrostu zachorowań, a służba zdrowia radzi sobie z sytuacją. Zaapelował o utrzymywanie dystansu społecznego oraz ograniczeń, które nadal obowiązują w niektórych wypadkach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Szumowski: Rozważany jest powrót do obostrzeń. „Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię”

Podkreślił, że rząd stawiał sobie za cel zatrzymanie dynamiki zachorowań, aby nie doszło do sytuacji takiej jak we Włoszech czy w Hiszpanii, gdzie odnotowano drastyczny wzrost zakażeń.

Zwrócił uwagę, że powstanie ogniska zakażeń na Śląsku wynika ze specyfiki pracy górników.

„Natomiast tutaj zarówno minister zdrowia, jak i służby sanitarne podjęły szereg działań, które spowodowały, że ta sytuacja została opanowana, kończy się akcja przesiewowych badań, czyli wymazów robionych wszystkim górnikom i rodzinom górniczym i mamy nadzieję, że ta dynamika przyrostu zakażeń zostanie dzięki tym wszystkim działaniom zatrzymana”  – powiedział.

Dworczyk został także zapytany czy na jesieni może powtórzyć się scenariusz „narodowej kwarantanny” i ponownego zamrożenia gospodarki. Zwrócił uwagę, że każda decyzja rządu w tym zakresie konsultowana jest z wirusologami i innymi ekspertami.

„Premier, minister zdrowia, mówili, że gdyby sytuacja się pogarszała, gdyby były takie przesłanki, mogą wrócić pewne ograniczenia, ale ja nie chciałbym dzisiaj prowadzić takich dywagacji – zobaczymy, jak będzie rozwijała się ta choroba” – dodał.

„To, co można w sposób odpowiedzialny powiedzieć, to to, że rząd będzie reagował w zależności od rozwoju sytuacji” – zapewnił Dworczyk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Resort zdrowia poinformował we wtorek, że do tej pory w Polsce potwierdzono 27 560 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu choroby COVID-19 w kraju zmarło dotychczas 1183 osób.  Do tej pory wyzdrowiało 13 196 osób.

W maju województwo śląskie stało się ogniskiem koronawirusa w Polsce. Spośród wszystkich potwierdzonych w kraju zakażeń, aż 10 102 odnotowano na Śląsku. Dziś aktywnych przypadków zakażenia jest tam jedynie 137.

Jak pisaliśmy, jednym z aktualnych ognisk COVID-19 w Polsce jest szpital w Sieradzu.

Zobacz także: Emilewicz: „Nie ma planów ponownego zamrażania gospodarki”

pap / wnp.pl / twn24 / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz