Podczas wspólnej konferencji z prezydentem Słowenii, prezydent Andrzej Duda powiedział, że Ukraina musi odzyskać swoje terytorium, podkreślając przy tym, że nikt nie zamierza na Rosję oddziaływać militarnie. „Państwa europejskie tego absolutnie nie uczynią i państwa NATO też takiego zamiaru nie mają”.

W piątek z oficjalną wizytą w Polsce przebywa prezydent Słowenii, Borut Pahor. To jego wizyta pożegnalna, przed zakończeniem mandatu. Przed południem rozmawiał w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Słoweński prezydent przybył na jego zaproszenie.

Polski prezydent podziękował Pahorowi za wsparcie „wspólnej inicjatywy”, dotyczącej przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Uważa, że to „bardzo ważna inicjatywa”, która dziś jest „bardzo poważnie rozważana w Unii Europejskiej”. Wyraził nadzieję, że Ukraina ten status uzyska.

 

Duda przyznał, że rozmowę zdominowała wojna na Ukrainie, a „przede wszystkim wielkie pytanie, jakie cały czas sobie tu stawiamy, jak zakończyć wojnę, którą Rosja rozpoczęła w Ukrainie [tak w oryginale – red.], jak spowodować, by rosyjska agresja na Ukrainę się zatrzymała i aby się cofnęła”.

Poruszono również wątek pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy. Polski prezydent mówił prezydentowi Słowenii o wkładzie naszego kraju w tę pomoc i o sytuacji uchodźców.

Podczas konferencji prasowej, prezydenta zapytano, jakie są szanse na przyjęcie przez UE szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Oświadczył, powinien on zostać przyjęty. – (…) staramy się jak najbardziej pokojowymi sposobami doprowadzić do zakończenia rosyjskiej agresji w Ukrainie – odpowiedział Duda. Dodał, że jednym ze sposobów jest pomaganie Ukrainie, a drugim – oddziaływanie na Rosję. Podkreślił przy tym, że nikt nie zamierza na Rosję oddziaływać militarnie.

– Państwa europejskie tego absolutnie nie uczynią i państwa NATO też takiego zamiaru nie mająpowiedział prezydent. – Natomiast jedyną w związku z tym pokojową drogą poważnego oddziaływania są sankcje. I stąd uważam, że wobec trwającej cały czas agresji, wobec tego, że dotychczasowe pakiety sankcji, jak widać nie zatrzymały jeszcze Rosji, konieczne jest przyjęcie kolejnego pakietu sankcji.

– W moim głębokim przekonaniu Ukraina musi odzyskać swoje terytorium, to międzynarodowo uznane, jako terytorium Ukrainy, zgodnie ze wszystkimi regułami prawa międzynarodowego. To jest to dążenie, do którego powinien zmierzać wolny i demokratyczny świat, i powinni zmierzać przywódcy tego świata – powiedział Andrzej Duda.

W ostatnim czasie polski prezydent spotykał się z prezydentami Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji i Węgier. Za każdym razem rozmawiał z nimi głównie o sposobach pomocy Ukrainie.

Przeczytaj: Duda: Wierzę, że między Polską a Ukrainą w przyszłości nie będzie granicy [+VIDEO]

Czytaj również: „Rojenia”, „szkodliwe mity”, „utopia” – Konfederacja ostro o przemówieniu Dudy [+VIDEO]

Prezydent.pl / wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply