Duda: Polakiem jest każda osoba lojalna wobec RP. Bosak: to definicja dobrego obywatela

Polakiem jest każda osoba lojalna wobec Rzeczypospolitej i wobec swoich współobywateli – powiedział w swoim orędziu prezydent Andrzej Duda. Z takim definiowaniem narodowości nie zgodził się m.in. poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Jak informowaliśmy wcześniej, w czwartek przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złożył przysięgę i oficjalnie rozpoczął swoją drugą kadencję prezydencką. Następnie wygłosił orędzie, w którym wymienił sprawy kluczowe dla jego prezydentury: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność.

W części dotyczącej godności, Duda podkreślił, że „Polska to kraj wspaniałych ludzi. Gościnny, otwarty, piękny. Ze wspaniałą historią, z której jesteśmy dumni”. Zaznaczył, że bronienie „tej prawdy o Polsce i Polakach (…) to obowiązek Prezydenta Rzeczypospolitej!”. Podkreślił, że wszyscy obywatele Rzeczypospolitej są sobie równi:

– Każdy ma swoją i równą godność. Nie dzielimy Polaków na lepszych i gorszych ze względu na zarobki, wykształcenie, poglądy czy wyznanie religijne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Każdemu należy się szacunek. Polakiem jest każda osoba lojalna wobec Rzeczypospolitej i wobec swoich współobywateli. Każdy, kto ma Polskę w sercu! – podkreślił prezydent.

Do tej części wystąpienia Andrzeja Dudy odniósł się poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. Cytując słowa prezydenta, że „Polakiem jest każda osoba lojalna wobec Rzeczypospolitej”, zaznaczył, że jest „to definicja dobrego obywatela”.

„Polakiem jest każdy wychowany w kulturze polskiej i uformowany przez nią w sposób dominujący w tożsamości narodowej” – podkreślił poseł.

Słowa prezydenta skomentował także dziennikarz i publicysta portalu Kresy.pl, Karol Kaźmierczak, zaznaczając, że świadczą one o tym, że podejście Dudy oraz PiS do narodu „jest w gruncie rzeczy ściśle liberalne”.

Stąd zresztą wypływa ich polityka imigracyjna-najbardziej liberalna w historii III RP. Niczego nie nauczyło ich bankructwo tego podejścia na zachodzie Europy” – dodał Kaźmierczak.

Prezydent.pl / twitter / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz