Prezydent Andrzej Duda zaprzysiężony na II kadencję

Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, rozpoczynając oficjalnie swoją drugą kadencję.

W czwartek przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złożył przysięgę i oficjalnie rozpoczął swoją drugą kadencję prezydencką.

– Obejmując z woli narodu urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg – powiedział Andrzej Duda.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek uroczyście stwierdziła, że prezydent złożył przysięgę przewidzianą w art. 130 konstytucji RP, na co duża część zebranych na sali parlamentarzystów zareagowała oklaskami. Skandowano też imię i nazwisko prezydenta.

Następnie prezydent wygłosił orędzie. Mówił, że „dziś demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek”, podkreślając wielką frekwencję w wyborach. – To wielka rzecz i ogromny sukces nas wszystkich.

– „Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – nasi wielcy przodkowie zapisali te niezwykle ważne słowa w Konstytucji 3 maja. Jakże aktualne okazały się one w ciągu ostatnich dni, tygodni i dzisiaj. Władza pochodzi z woli narodu i naród wyraził swoją wolę w wyborach. To Polacy mają prawo zdecydować, kto ma być ich prezydentem, głową państwa i zdecydowali – oświadczył prezydent. Zaznaczy, że chce być prezydentem polskich spraw, ważnych dla wszystkich Polaków. Deklarował też otwartość na współpracę. Dodał, że Polacy pozytywnie ocenili pięć lat jego prezydentury i udzielili mu „silnego, demokratycznego mandatu na kolejną kadencję”.

Andrzej Duda wymienił też sprawy kluczowe dla jego prezydentury: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. Zapowiedział zapewnienie opieki rolnikom i polskiej wsi, mówił o konieczności powrotu „na ścieżkę dynamicznego rozwoju”, wymieniając takie przedsięwzięcia jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, przekop Mierzei Wiślanej i budowa przemysłu stoczniowego.

– Spór polityczny naturalny w każdym systemie demokratycznym nie zniknie, bo jest częścią demokracji, ale można wiele zrobić, by obniżyć jego temperaturę – zaznaczył.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Andrzej Duda podkreślił też konieczność wzmacniania bezpieczeństwa Polski, modernizowania i rozwijania armii oraz współpracy z siłami USA:

-Musimy nadal modernizować i rozwijać nasze Siły Zbrojne oraz nasze zdolności kooperacyjne z obecnymi na naszym terytorium siłami sojuszniczymi, w szczególności z armią amerykańską. Musimy działać na rzecz umocnienia więzi euroatlantyckich i Sojuszu Północnoatlantyckiego. To ważne zadanie na przyszłość, które – mam nadzieję – zawsze będzie trwało.

W kontekście bezpieczeństwa energetycznego, mówił o rozbudowie międzynarodowej i krajowej infrastruktury zapewniającej dostawy gazu ziemnego. – To budowa gazociągu z szelfu norweskiego poprzez Danię i Baltic Pipe do Polski. To rozbudowa gazoportu w Świnoujściu i planowana budowa gazoportu pływającego, który stanie w Gdańsku.

Część posłów opozycji, głównie Lewicy, przyszła na salę plenarną w maseczkach w tęczowych barwach ruchu LGBT. Posłanki tego klubu parlamentarnego ubrały się też w stroje w kolorach odpowiadających sześciu barwom tęczy LGBT. Przyniosły też ze sobą tęczowe flagi. Po zakończeniu orędzia do prezydenta podeszła posłanka Lewicy, Wanda Nowicka. Wręczyła mu pismo w obronie zatrzymanych działaczy i działaczek LGBT, którzy dopuścili się m.in. profanacji pomnika Chrystusa przy Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Dodajmy, że po zaprzysiężeniu, w drodze do Pałacu Prezydenckiego, Duda zatrzymał się i złożył kwiaty pod figurą Chrystusa.

Czytaj także; Trzaskowski oburzony zatrzymaniem aktywistów LGBT, którzy mieli sprofanować figurę Chrystusa

Z kolei z posłanek KO, Klaudia Jachira, trzymała w rękach transparent z napisem: „Krzywoprzysięzca”. Większość tego klubu, w tym liderzy Koalicji Obywatelskiej, zbojkotowała uroczystość. Obecna była tylko niewielka delegacja pod przewodnictwem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Na sali jako jedyni bez maseczek obecni byli posłowie Konfederacji.

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 12 lipca, Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. głosów, natomiast jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski – 48,97 proc. Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Andrzej Duda jest drugim, po Aleksandrze Kwaśniewskim polskim prezydentem, który pełni swój urząd przez więcej niż jedną kadencję. Sam Kwaśniewski, jako jedyny z żyjących, byłych prezydentów Polski, był obecny na uroczystym zaprzysiężeniu. Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski nie pojawili się w Sejmie.

[AKTUALIZACJA] Uzupełniono o dwa akapity dotyczące wypowiedzi A. Dudy na temat polityki bezpieczeństwa.

Rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz