Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Estymator na zlecenie DoRzeczy.pl, PiS traci stabilną większość umożliwiającą samodzielne rządzenie i staje przed perspektywą szukania koalicjanta, by zachować władzę w kolejnej kadencji Sejmu. To również kolejny sondaż, w którym SLD wyprzedza Kukiz’15.

Nowy sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl pokazuje, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, to do Sejmu weszłoby pięć ugrupowań. Pierwsze miejsce zajęłoby PiS z poparciem 39,4 proc. ankietowanych, co jednak oznacza spadek aż o 7,4 pkt. proc. w porównaniu z poprzednimi badanami z końca marca, które również wskazywały na spadek poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego.

Drugie miejsce zajmuje PO, która ma poparcie 28,3 proc. respondentów (wzrost o 2,6 pkt. proc.). Z kolei trzeci wynik osiągnęło SLD, na które chciałoby oddać głos 9,3 proc. ankietowanych (wzrost o 2,5 pkt. proc.). Partia ta wyprzedziła Kukiz’15, które uzyskało poparcie 8,9 proc. (wzrost o 1,1 pkt. proc.). Co ciekawe, jest to kolejny sondaż wskazujący na wyraźny wzrost poparcia dla SLD, w którym zarazem partia ta wyprzedza ugrupowanie Pawła Kukiza. Do Sejmu dostałoby się jeszcze PSL (6 proc., wzrost o 0,9 pkt. proc.).

Poniżej progu w badaniu Estymatora uplasowała się Nowoczesna (4,3 proc., spadek o 0,4 pkt. proc.), a także partia Razem (2,1 proc., wzrost o 0,4 pkt. proc.) i Wolność (1,4 proc., wzrost o 0,8 pkt. proc.).

W przeliczeniu na mandaty powyższe rezultaty oznaczają, że w porównaniu z obecną sytuacją PiS traci aż 48 mandatów, tracąc samodzielną większość. W Sejmie znalazłoby się 210 posłów PiS. PO miałaby z kolei 157 posłów, zyskując 18. SLD powróciłby do Sejmu z 37 parlamentarzystami. Taką samą liczbę posłów miałby Kukiz’15. PSL powiększyłoby liczbę swoich posłów do 18, zyskując 7 mandatów. W takim układzie trudno jednak spodziewać się, by prounijna opozycja zdołała utworzyć własny rząd. Wiele będzie w takim układzie zależało najpewniej od postawy Kukiz’15.

Czytaj także: PiS / Zjednoczona Prawica słabnie, SLD coraz silniejsze [SONDAŻ]

Badanie przeprowadzono w dniach 4-5 kwietnia 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1209 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały na jaką partię będą głosować.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    PiS płaci cenę za pozwolenie na hańbienie Polski przez Żydów, USA i banderowców. Sprawa z “nagrodami” przelała czarę goryczy, chociaż nie była najważniejsza.