Podobno w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos słychać głosy, że nadszedł już czas na zawieszenie broni, porozumienie z Kremlem i powrót do interesów z Rosją – oświadczył we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. „To nowy wirus ślepoty?” – skomentował polityk.

Podolak napisał we wtorek na Twitterze: „Podobno w kuluarach WEF nie brakuje głosów, że może czas wstrzymać ogień, dogadać się z Kremlem i wrócić do biznesu z Rosją. Czy to nowy wirus ślepoty?”. „Ukraina nie handluje suwerennością, by ktoś mógł wypełnić swój portfel. Najkrótsza ścieżka do zakończenia wojny to broń, pieniądze, embargo” – dodał.

W niedzielę w Davos w Szwajcarii rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. Bierze w nim udział blisko 2500 osób – polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców. Uczestnicy rozmawiają m.in. na temat wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmian klimatu i kryzysów ekonomicznych.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE uruchomiła już pięć pakietów sankcji wobec Rosji. Sankcje dotyczą m.in. rosyjskich banków, oligarchów i ich aktywów w Europie.

Komisja Europejska chce także, by Unia Europejska przeznaczyła ok. 300 mld euro na uniezależnienie się od rosyjskiej energii. Komisja przewiduje 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach. Środki miałyby zostać przeznaczone na ten cel do 2030 r.

Zobacz także: Austria zamroziła 254 mln euro należące do rosyjskich oligarchów

Także USA i Wielka Brytania zastosowały rozległe sankcje wobec Rosji.

W kwietniu Stany Zjednoczone uniemożliwiły Rosji dokonywanie płatności za pośrednictwem amerykańskich banków. W maju br. USA zdecydowały się nałożyć sankcje na kolejne rosyjskie media w tym na główne, państwowej kanały telewizyjne. W ramach sankcji przeciwko Rosji Amerykanie zaostrzyli też regulacje dotyczące eksportu materiału rozszczepialnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę rosyjski minister transportu Witalij Sawielew przyznał, że sankcje nałożone na Rosję poważnie wpłynęły na system logistyczny w kraju. „Sankcje, które zostały dziś nałożone na Federację Rosyjską, praktycznie zerwały całą logistykę w naszym kraju. A my jesteśmy zmuszeni szukać nowych korytarzy logistycznych” – powiedział.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz