Dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski wyraził swoją solidarność z szefem Związku Ukraińców w Polsce Petro Tymą, któremu może zostać odebrany Order Odrodzenia Polski nadany przez Komorowskiego.

Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Petro Tyma odniósł się na portalu społecznościowym do artykułu nt. wniosku środowisk kresowych w sprawie odebrania mu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.Tyma został nim odznaczony w końcowym okresie kadencji prezydenckiej Bronisława Komorowskiego, który niemal „rzutem na taśmę” osobiście wręczył mu odznaczenie. Była to osobista inicjatywa Komorowskiego. Jak napisał „Nasz Dziennik”, Kancelaria Prezydenta RP rozważa odebranie orderu.

„Z uporem godnym lepszej sprawy nadal “pompują” temat. A wszystko oczywiście w imię: “prawdy” i “miłości bliźniego””– skomentował tę informację Tyma.

Do sprawy odniósł się również doradca szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski:

„Głupich w każdej nacji pod dostatkiem, niestety. Na szczęście ludzie określający się mianem “środowisk kresowych” nie rządzą Rzecząpospolitą. Przyjmij Piotrze proszę wyrazy mojej solidarności w tej sprawie”.

Dalsza część tekstu pod ilustracją.

Tyma na antenie telewizji publicznej zaprzeczał, że doszło do ludobójstwa polskiej ludności Kresów Wschodnich z rąk OUN-UPA. Komorowski nadał mu odznaczenie za „wybitne zasługi dla rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej, za osiągnięcia w działalności społecznej i pracy zawodowej”.

Dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski jest doradcą Witolda Waszyczkowskiego, szefa polskiej dyplomacji w rządzie PiS. Pełniąc tę rolę stwierdził, że Waszczykowski niepotrzebnie złagodził swoje stanowisko ws. świadczeń dla Polaków w Wielkiej Brytanii, ponieważ takie ustępstwo zwiększyłoby polskie szanse na osłonę militarną przed Rosją. Jego zdaniem, warto poświęcić świadczenia dla Polaków na Wyspach w imię obrony przed Moskwą. Wcześniej stwierdził z kolei, że nie należy zwracać uwagi na to, czy Ukraina odda 4 miliardy złotych, które otrzyma od Polski w ramach otwarcia linii kredytowej.

PRZECZYTAJ: Publicysta “Gazety Polskiej”: należy przekazać Ukrainie tyle broni, ile tylko możemy jej dać

Przeczytaj również: Żurawski vel Grajewski: Imigranci nie są dla Polski zagrożeniem

Program TVP Historia, w którym Piotr Tyma zaprzecza faktowi ludobójstwa na Wołyniu:

Facebook.com / Kresy.pl

37 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. fabritius
  fabritius :

  No cóż. Prostacka i nieskalana myśleniem twarz tego osobnika świadczy dobitnie o tym że to zwyczajny imbecyl i szkodnik.W dodatku ten wąs w stylu kozackim, wskazuje że ten mocno watpliwej wiarygodnosci “autorytet” może mieć coś wspólnego z tą ukraińską dziczą. Mam nadzieję, że jak najszybciej zniknie z przestrzeni publicznej.

 2. gotan
  gotan :

  ..Grajewski vel coś tam…śmieciu i zdrajco,kolaborancie banderowski,zamknij swój ryj i przestań wycierać sobie gębę Kresowianami. Jeśli jeszcze tego nie zrozumiałeś to pora aby ktoś ci wylał na łeb wiadro pomyj…tak dla otrzeźwienia! My pamiętamy jaka listę podpisałeś wraz ze swoim koleżką Waszczykowskim i przyjacielem Mirosławem Syczem. Wcale sie nie kryłeś ze swoimi pro-banderowskim,i sympatiami…Teraz śmiesz nas pouczać i kpić…? A ktoś ty? Przecież nie jesteś z nas…Nie wiesz co to ból po straconych bliskich w mordach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej…Nie znasz wojny…! A kłapiesz swoim ryjem jak znawca…Na nic twoje tytuły…Targowica wyłazi z ciebie .Jeśli się nas nie boisz …to bój się Boga !

 3. patriota
  patriota :

  Ten banderowski pomiot tyma jawnie drwi z pamięci bestialsko pomordowanych Polaków. Doskonale wie, jak działa system prawny w naszym kraju i sprytnie wykorzystuje, wraz ze innymi upaińcami, jego luki (np. prowadził aktywnią kampanię w obronie upaińskego motłochu, który w podziemiach przemyskiego marketu sfotografował się na tle banderowskiej szmaty, udało mu się obronić te ścierwa, zarzuty wycofano z prokuratury, nie starcili Karty Polaka) . Na każdym kroku bezczelnie wykorzystuje osoby, mające jakikolwiek wpływ na władzę: jednych – polityczną poprawność, innych – proupaińskość. NIGDY nie powinien być uhonorowany tak wysokim odznaczeniem jak Order Odrodzenia Polski (fakt przyznania przez kretyna bula wszystko wyjaśnia), gdyż jego działania zmierzają do maksymalnego osłabienia i upadku naszego kraju. Kierowany przez tą szumowinę związek upaińców pochłania oficjalnie ponad 2 mln. zł. z kieszeni polskiego podatnika, ile nieoficjalnie otrzymują (przy upaińskim pociągu do przekrętów) można sobie tylko wyobrazić. DZIAŁALNOŚĆ JAKICHKOLWIEK ORGANIZACJI UPAIŃSKICH W RZECZPOSPOLITEJ POWINNA BYĆ ZAKAZANA (O BRAKU FINANSOWANIA NIE WSPOMNĘ), A BANDEROWCY WYDALANI W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM !!! Co zaś się tyczy debila Żurawskiego vel Grajewskiego to kolejny raz dowiódł, że jest zwykłym ZDRAJCĄ, a za to jedna kara…

 4. cyna
  cyna :

  Pan Gajewski raczej nie zdaje sobie sprawy że w ten sposób zwraca się w większości do elektoratu PIS, obrażając go w sposób oczywisty. Gajewski raczej nie zdąży zagrzać stołka

 5. mp
  mp :

  P.I.S.już dawno otoczył się żydobanderowskimi ścierwami jak ten.Na szczęście chyba paradoksalnie dla nas Polaków,bo ich podejście polit.do tzw.UKRAINY JASNO POKAZUJE CZYM JEST PIS i z kim mamy do czynienia mimo tego patriotyczno katolicko narodowego ściemniacza.Smutne że Polacy łykają ten kit,a do JAROSŁAWApolskęZBAWA JUŻ SIĘ MODLĄ- NA RYTM PODAWANY PRZEZ RADIO MARYJA NIESTETY.tyle akcji dla nich wykonałem(dla radia toruńskiego)by teraz nie słyszeć stamtąd prawdy…

 6. jaro7
  jaro7 :

  ‘„Głupich w każdej nacji pod dostatkiem, niestety.’Patrząc na “pana’działalność i durnoty które “pan’wygaduje należy się zgodzić z tym stwierdzeniem,bo pasuje do “pana”jak ‘ulał”

 7. leszek1
  leszek1 :

  Przepraszam, ze krytykuje czyjes poglady, ale chcialbym prosic panow, ktorzy tak zawziecie zwalczaja partie PiS, by podali jakas rozsadna alternatywe. Wiec prosze – ktora partia jest lepsza od PiS i robi wiecej dla uzdrowienia Polski: PO, SLD czy Nowoczesna, bo Korwin i Kukiz raczej wspoldzialaja z PiS-em wiec ich nie wymieniam. Abstrahuje w tej chwili od tematu polskiej polityki wzgledem Ukrainy, ktora rowniez uwazam za bledna, lecz o wiele lepsza niz polityka PO. A moze wszystko co polskie wam sie nie podoba, bo cos wlasnie na to wyglada ? Odwaznie Panowie. Prawda was wyzwoli.

  • rebeliant80
   rebeliant80 :

   Mnie się nie podoba wszystko co banderowskie, a tak się składa, że ów osobnik wspiera banderowca Petro Tyma, jeśli PiS nie zrobi z tym porządku, to znaczy, że również popiera tego typu ludzi, co czyni ją partią szkodliwą dla Polski.

   • leszek1
    leszek1 :

    Masz sluszna racje jezeli chodzi o Tyma. Nie nalezy jednak rozciagac jednego czy kilku wyraznych bledow na cala, taka czy inna partie. W kazdej parti sa ludzie, ktorzy pragna dobra Polski i sa tez tam nasi wrogowie. Osobiscie znalem kilku naprawde madrych i pozytecznych ludzi, ktorzy byli czlonkami PZPR, mimo ze ta partia skladala sie glownie z wrogow i oportunistow. Dlatego tez nalezy ganic konkretne osoby za ich czyny i podobnie chwalic czyny ktore na to zasluguja. Osobiacie patrze troche sceptycznie na posuniecia Ministra Obrony Narodowej i Ministra Spraw Zagranicznych, jednak naprawde malo wiemy o roznych naciskach i szantazach wywieranych na politykow. Ciagle mam w pamieci historie prezydenta Jugoslawii Miloszewicza, ktory zostal porwany i zabity poniewaz nie zgadzal sie na rozczlonkowanie swojego kraju. Podobnym ostrzezeniem jest historia Kurta Waldheima. Dlatego niektore motywacje moga byc dla nas malo czytelne, lub niezrozumiale.

 8. mp
  mp :

  LESZEK1 to proste.Polityka zagraniczna polega na dbałości aby taka np.UKRAINA NIE ROSŁA W siłę,zwłaszcza że to nasi smiertelni wrogowie,mający wobec nas wiele win.Nie rozpisuję się co jeszcze to tylko zdrowy rozsadek i ABC polityki.PIS podobnież bierze przykład z ORBANA.Tam jest abecadło i odpowiedż na pytanie jak odzyskać KRESY,choćby gospodarczo.UPAdlina to kolonia i poligon dla M-NARODOWYCH korporacji i banków,a to nie nasz biznes,a to nasze banki i firmy powinny tam odbudowywać łączność z kresami.A z ROSJĄ NALEŻY HANDLOWAĆ I ŻYĆ W ZGODZIE,BO CHABAD LUBAWICZ NIE JEST WIECZNY.Dla ułatwienia dodam że nie jestem ruskim agentem

  • leszek1
   leszek1 :

   Podzielam Twoje obawy w stosunku do Ukrainy, poniewaz watpie, by mogla stac sie krajem nam przyjaznym (a dobrze by bylo) w swietle faktow ich polityki historycznej i kultu mordercow, ktory tak masowo rozwija sie wsrod ich mlodziezy. Podobnie uwazam, ze z Rosja nalezy zyc w zgodzie na rowno-sasiedzkich poprawnych warunkach. Proamerykanska polityka tez napawa mnie niepokojem, wiec w sumie sie zgadzamy. Po za jednym. Ja uwazam, ze potepianie w czambul dzialalnosci parti, ktora stara sie naprawiac to co trzeba w Polsce naprawic, jest bledem. Dlaczego tak sadze napisalem w odpowiedzi Rebeliantowi89, wiec nie chce sie powtarzac. Pozdrawiam.

   • pirus
    pirus :

    PIS i PO to to samo. Tylko innymi hasłami robią zasłonę dymną a w rzeczywistości nie robią nic na + tylko zajmują się dzieleniem stołków, szkodnictwem i rozmontowywaniem instytucji państwa w połączeniu budzeniem pogardy obywatela do wszelkich struktur naszego kraju. Jedyną ideologiczną alternatywą są Narodowcy lub Braun ale oni nie mają struktur ani zaplecza. Jesteśmy w czarnej dupie. Chyba że jakaś władza w stworzy profesjonalną apolityczną biurokrację a politycy zamiast ręcznego sterowania skupią się na wskazywaniu kierunków i tworzeniu ram prawnych. Żadna struktura nie będzie wydolna jeżeli będzie poddawana ustawicznym bezproduktywnym bezcelowym wstrząsom w imię moja racja jest najmojsza.

 9. krok
  krok :

  PIS i PO. Skoro dla nich Tyma ma odznaczenie zatrzymać, to dajcie też Trynkiewiczowi. Pogonić tego pseudo doradców z rządu. Hańba takich osobników utrzymywać z naszych podatków.

 10. miedzymorze
  miedzymorze :

  Po przeczytaniu waszych komentarzy musiałam założyć sobie konto na tym portalu, mimo że dotychczas unikałam go szerokim łukiem. Do tej pory zaglądałam tylko z ciekawości, by dowiedzieć się, jaką tym razem siejecie propagandę. Miałam już założyć sobie konto, gdy uznaliście, że maki są banderowskimi kwiatami, ale darowałam sobie. Jeżeli ktoś jest ograniczony i w Ukrainie widzi tylko Wołyń i Banderę, to polecam zgłosić się do specjalisty, a nie pisać liściki do pani Premier, która ma o wiele poważniejsze problemy, niż ukrainofobia ludzi, którzy najchętniej zlikwidowaliby maki, bo kojarzy im się z flagą banderowców. Pan Żurawski vel Grajewski jest świetnym politologiem. Wiem, bo wykłada na uniwersytecie, na którym studiowałam.

  • patriota
   patriota :

   Z twojej (pisownia z małej litery, gdy nie dajesz mi powodu, by cié szanować) wypowiedzi wynika, iż albo jesteś upainką i trollujesz, albo nie mieszkasz na obecnych Kresach i nie masz doczynienia z prostactwem banderowskim (brak kontaktu raczej niemożliwy, gdyż niestety przybyło ponad mln. upaińców i jest rozsianych po całym kraju), albo jesteś młoda, naiwna i bezkrytycznie podchodzisz do wiadomości w mediach, lub po prostu nie posiadasz elementarnej wiedzy i kierowana polityczną poprawniścią wypisujesz bezwiednie bzdury. Jedno jest pewne: SWOIMI OPINIAMI I UPAINOFILIĄ OBRAŻASZ PAMIĘĆ BESTIALSKO POMORDOWANYCH DZIECI, KOBIET, STARCÓW !!! Nikt na tym portalu nie jest nawiedzony, lecz każdy żywiołowo reaguje na szalejącą falę nacjonalizmu (czy ci się to podoba czy nie jest to fakt niezaprzeczalny, o którym się przekonasz), BRAK ORGANIZACJI POCHÓWKÓW I ZŁOŻENIA HOŁDU POMORDOWANYM przez rząd Rzeczpospolitej i część społeczeństwa (do której należysz), GLORYFIKACJĘ ZWYRODNIAŁYCH MORDERCÓW, ICH POSTĘPOWIAŃ, IDEI, UDEKOROWYWANIA ICH MEDALAMI, BUDOWANIA POMNIKÓW etc. Forumowicze chcą być DUMNI ze swojej Ojczyzny, a nie mogą gdy pamięć (a raczej jej brak) o ofiarach jest hańbiona i to, o zgrozo, przez samych Polaków. Jesteśmy wiele winni gwałconym i mordowanym kobietom, przybijanym do drzewa po kilkoro i obwiązywanym drutem kolczastym dzieciakom, obdzieranym ze skóry i ćwiartowanym mężczyznom. Uczczenie ich ŚWIĘTEJ PAMIĘCI naszym obowiązkiem !!! Uwielbiana przez ciebie upaina to odwieczny wróg wszystkiego co polskie, wykorzystujący każdą okazję, by wyniszczać polskość najbrutalniejszymi metodami (jeśli nie wiesz – poczytaj i dopiero wówczas bierz udział w dyskusji). Gdy tylko się wzmocni – uderzy na Polskę i zaczną rezat. Poprzebywaj trochę w otoczeniu pomiotów banderowskich. Gwarantuję, że wyleczą cię z upainofilii, miłości do “przyjaciół” zbrodniarzy i bankruta upainy. Do tego czasu dziel się swoimi niezbyt bystrymi spostrzeżeniami na onecie, gw, newsweek`u i innych pseudo-intelektualnych portalikach.

   • miedzymorze
    miedzymorze :

    Po pierwsze – jestem Polką. Po drugie – nie mieszkam na Kresach, ale miałam okazję rozmawiać z Polakami mieszkającymi na terenie Zachodniej Ukrainy i Białorusi oraz Litwy. Po trzecie – nie interesuje mnie, co mówią media w sprawie Ukrainy, gdyż dla mnie bardziej liczy się opinia ludzi, którzy śledzą na żywo sytuację na Ukrainie, a nie wypociny dziennikarzyn, które Ukrainę znają tylko z internetu. Po czwarte – jeśli już, to ukrainofilia, nie upainofilia.
    Żywiołowo reagujecie? Bandera też ,,żywiołowo” zareagował na naszych rodaków mieszkających na Wołyniu. Żywiołowo zareagował Hitler i Stalin napadając na nasz kraj. Proszę nie manipulować faktam:
    http://i.wp.pl/a/f/jpeg/28191/ap06121304467.jpeg
    Za życie tych dzieci odpowiada psychicznie chora Cyganka.
    Nie czytam GW, ani Newsweeka, a użytkownicy Onetu są skrajnie antyukraińscy. Zgadzam się, czytam niezalezna.pl, którą niejednokrotnie tutaj zmieszaliście z błotem, bo ich artykuły nie były zgodne z ,,waszą prawdą”. Skoro uważacie, że jest to portal probanderowski, lub proukraiński, to proponuję przeszukać archiwum, w których są materiały dotyczące rzezi wołyńskiej – są one obiektywne.
    Gdybyście mieli trochę oleju w głowie, to wiedzielibyście kto tak naprawdę odpowiada za rzeź wołyńską. Wystarczy poczytać różne źródła, pomyśleć i poskładać fakty. To nie Ukraińcom zależało na zrobieniu sobie z Polaków wrogów. Z kolei Niemcom i Sowietom, skłóceni Polacy i Ukraińcy byli na rękę.

    • pirus
     pirus :

     Jak ktoś czyta niezależna .pl to później pisze Zachodnia Ukraina i Białoruś i nawet nie czuje co pisze.
     Idąc Pani sposobem rozumowania: nikomu bardziej niezależało aby zniszczyć polską inteligencję i patriotyczną młodzież jak Ruskim i Niemcom wiec to oni wywołali powstanie warszawskie a oddziały Rona i ss galizien to zakamuflowani Ruscy szpiedzy. Wilhelm Canaris był angielskim szpiegiem, Martin borman też i do tego ruskim a Himler obywatelem USA, taką amerykańską matrioszką czyli za holokaust żydów odpowiada anglosaski kapitał wespół z komunistami (których tez przecież sponsorował). To oni chcieli skłóci, zniszczyć i przejąć aktywa Niemców i niemieckich Żydów bo stanowili konkurencję dla anglosaskiego kapitału. Takich teorii jest na pęczki i w każdą możliwą stronę, możesz poszukać w internecie. To że OUN i inne ukraiskie formcje powstały i trwały dzięki wsparciu organizacyjnemu i finansowemu Niemiec Czechhosłowacji i Włoch a służby, które za tym stały, w jakieś części były infiltrowane przez Sowiecki wywiad NIE OZNACZA ŻE LUDOBÓJSTWO NA WOŁYNIU, MAŁOPOLSCE WSCHODNIEJ I PODKARPACIU ZOSTAŁO WYMYŚLONE ZORGANIZOWANE I WYKONANE przez Sowietów i Niemców. A używanie na tym forum określenie UPAinofil w odniesieniu do p. Tymy, Grajewskiego i wielu wielu innych jest całkowicie uzasadnione w świetle ich poglądów i ślepiej i naiwnej wiary, iz wsztko co choć trochę jest antyruskie należy wnosić na ołtarze. I kto tu jest zaślepiony nienawiścią. Bardziej kochajcie Polskę a ułoży Wam się w głowach.

 11. Stanislaw Kazimir
  Stanislaw Kazimir :

  Wyspy pod wpływem teorii same się falsyfikują. Niechęć do oceanów (zbyt trudnych metafizyk) produkuje takie zdania: „Nie mamy problemu w badaniach historycznych. Problemy są tylko w tym, jak wyjaśnić osobliwości naszej historii obywatelom obu krajów w taki sposób, żeby ją zaakceptowali” – doradca MSZ. „Teraz pamięć historyczna Polski i Ukrainy zaprzeczają sobie nawzajem. Natomiast prawdziwa historia jest przedmiotem mitologizacji tak w Polsce, jak i na Ukrainie” – „prof.” Żurawski nie rozumie zbyt trudnej problematyki usprawiedliwiania, ani politologicznej. Politolog przyrównywał pomniki banderyzmu do napoleońskich. (Hiszpanie przerażeni reżimem w Madrycie, witali Napoleona jak wybawcę, wielkie pieniądze wyłożyła Anglia, aby tę sytuację zmienić). Mało zdolny „prof.” z radością wyraził wdzięczność za aresztowanie i ukaranie polskich studentów, którzy upamiętnili obrońców Lwowa.