Senat Stanów Zjednoczonych nie zdołał odrzucić weta prezydenta Donalda Trumpa w sprawie rezolucji, która ograniczałaby jego zdolności do prowadzenia wojny z Iranem – przekazuje w czwartek Reuters.

Jak poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters, senat Stanów Zjednoczonych nie zdołał ominąć weta prezydenta Donalda Trumpa w sprawie rezolucji, któa wprowadzałaby wymaganie od niego uzyskania zgody kongresu na działania wojskowe wobec Iranu.

Wynik głosowania za przyjęciem rezolucji wyniósł 49 głosów za i 44 głosy przeciw, ale nie uzyskano większości dwóch trzecich głosów potrzebnych do unieważnienia weta w 100-osobowym senacie potrzeba 67 głosów.

Zobacz też: Foreign Policy: upolitycznienie agencji wywiadowczych przez Trumpa może doprowadzić do katastrofy

Rezolucja pod przewodnictwem demokratycznego senatora Tima Kaine’a została uchwalona przez Senat i Izbę Reprezentantów kierowaną przez Republikanów na początku tego roku przy wsparciu zarówno Demokratów jak i części Republikanów.

Trump zawetował rezulucję nazywając ją „bardzo obrażającą” i oskarżając Demokratów o prowadzenie sprawy z powodów politycznych, Kaine odpowiedział informując, że próbując zachować swoje uprawnienia do rozważenia użycia siły wojskowej Kongres wykonuje swoją pracę.

„To nie są działania partyzanckie” – przekazywał Kaine podczas konferencji. „Rezolucja została wprowadzona aby powstrzymać zbyt szybkie dążenie do konfliktu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Trump przekonywał również, że jako wódz naczelny musi zachować szeroki autorytet do działań wojskowych przeciwko Iranowi. Prezydent w 2018 roku wycofał Stany Zjednoczone z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Islamską Republiką Iranu zawartego pod rządami jego poprzednika, Baracka Obamy i prowadzi kampanię „maksymalnego nacisku” na rząd Teheranu.

Rezolucja dotyczącą działań wojennych została wprowadzona kilka tygodni po ataku, w którym zginął czołowy irański dowódca wojskowy Ghasem Soleimani. Strajk w Iraku wzbudził obawy przed ponownym konfliktem na Bliskim Wschodzie i sfrustrował członków Kongresu z obu partii, którzy twierdzili, że nie zostali poinformowani o tej decyzji.

Zobacz też: Pompeo; są „mocne dowody” na to, że koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz