Do Polski trafią holenderskie F-35

8 samolotów F-35 Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych trafi do Polski w lutym i marcu – przekazało holenderskie ministerstwo obrony.

F-35 będą bazować w bazie lotniczej w Malborku. Realizować będą tam misję obrony przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO.

Maszyny zostaną podzielone na dwa zespoły. 4 F-35 będą nadzorować przestrzeń powietrzną NATO nad Europa Wschodnią w ramach misji Air Policing/Air Shielding, a pozostałe 4 będą przechodzić program szkoleniowy z sojusznikami, ale również będą mogły zostać wykorzystane operacyjnie.

NATO Air Shielding zakłada koordynację działań lotnictwa sił powietrznych i naziemnej obrony powietrznej krajów sojuszniczych w celu obrony wschodniej flanki NATO. Obejmuje ono dyżury bojowe myśliwców w ramach NATO Air Policing, misji polegającej na ciągłej obecności – 24 godziny na dobę, 365 dni w roku – samolotów myśliwskich i załóg gotowych do startu szybkiego reagowania na ewentualne naruszenia przestrzeni powietrznej.

CZYTAJ TAKŻE: Holenderskie F-35 wylądowały w Bułarii [+WIDEO]

Przypomnijmy, że w październiku włoskie myśliwce prowadzące misję NATO Air Policing w Polsce, zostały poderwane w celu przechwycenia rosyjskich samolotów.

Także 29 września dwa włoskie myśliwce Eurofighter Typhoon, które stacjonowały w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach misji Baltic Air Policing zostały poderwane do lotu. Rozkaz wydało niemieckie dowództwo Combined Air Operations Centre, po tym jak rosyjski samolot zbliżył się do granicy z Polską, a jego lot nie został wcześniej zgłoszony kontrolerom lotu. Gdy włoskie myśliwce zbliżyły się do samolotu, ten wycofał się w głąb Rosji. Informację o tym zdarzeniu podały włoskie siły powietrzne w mediach społecznościowych: „To był kolejny natychmiastowy start włoskich samolotów stacjonujących w Polsce”.

Zobacz także: Myśliwce NATO przechwyciły nad Bałtykiem trzy rosyjskie samoloty wojskowe

Czytaj również: NATO: rosyjskie myśliwce przeleciały nad okrętami sojuszu na Bałtyku

Kresy.pl / defensie.nl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz