Niemiecki rząd planuje przekazać Ukrainie systemy radarowe Cobra – poinformował w środę dziennik „Die Welt”. Ich szacunkowa wartość to 50 mln euro.

Gazeta „Die Welt” powołuje się na informacje uzyskane z berlińskich kręgów wojskowych. Według nich, Ukraina prosiła Niemcy o dostawę 40 systemów Cobra.

Technologia radarowa Cobra to system rozpoznania artyleryjskiego, służący jako radar przeciwartyleryjski (Counter Battery Radar). Ma za zadanie wykrywać i śledzić wrogie pociski, w tym artyleryjskie. Bundeswehra w krótkim filmie określa ten system frazą: „Żaden strzał nie pozostaje niewykryty”.

 

„Die Welt” pisze, że Niemcy mają w zapasie 19 systemów radarowych Cobra, z czego teraz prawdopodobnie można by udostępnić Ukraińcom trzy do pięciu sztuk. Dziennik zaznacza, że eksperci branżowi szacują wartość systemu Cobra na 50 mln euro.

System Cobra został opracowany wspólnie przez Thales, Airbus Defence and Space oraz Lockheed Martin dla niemieckich sił zbrojnych, a także dla armii francuskiej i brytyjskiej. Jest to mobilny aktywny, skanujący elektronicznie radar 3D na podwoziu kołowym. Według dostępnych informacji, radar jest w stanie lokalizować liczne wrogie systemy artylerii z bardzo dużych odległości, zasadniczo na podstawie wykrywanych wystrzałów. Jest też w stanie poradzić sobie w sytuacji tzw. ostrzału saturacyjnego.

„Będziemy wspierać Ukrainę, aby mogła się sama bronić, dostarczając broń, tak jak to robi wiele innych krajów w Europie” – oświadczył w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Przypomnijmy, że kanclerz Scholz odrzucił oskarżenia, że Niemcy nie wykazują przywództwa w wysiłkach dostarczania Ukrainie broni w celu odparcia rosyjskiej inwazji, mówiąc, że woli być ostrożny niż podejmować pochopne decyzje.

Przeczytaj: Media: Niemcy przeznaczą ponad miliard euro na pomoc wojskową dla Ukrainy

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply