“Będziemy wspierać Ukrainę, aby mogła się sama bronić, dostarczając broń, tak jak to robi wiele innych krajów w Europie” – oświadczył w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Oskarżył pacyfistów o cyniczną postawę.

Niemiecki kanclerz wypowiadał się w Duesseldorfie na wiecu związków zawodowych (DGB) z okazji Święta Pracy 1 maja. “Będziemy nadal wspierać Ukrainę – pieniędzmi, pomocą humanitarną” – powiedział. “Będziemy wspierać Ukrainę, aby mogła się sama bronić, dostarczając broń, tak jak to robi wiele innych krajów w Europie” – zadeklarował.

Scholz oskarżył pacyfistów o cyniczną postawę. “Obywatelom Ukrainy musiałoby wydawać się cyniczne, że każe im się bronić przed agresją Putina bez broni” – podkreślił.

Wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia wojny na Ukrainie: “Niech zamilknie broń! Niech pan wycofa swoje wojska i uszanuje suwerenność i niepodległość Ukrainy!”.

Zobacz także: DPA: Niemcy poprą planowane embargo na ropę naftową z Rosji

Jak informowaliśmy, minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock oświadczyła w niedzielę, że “nie ma możliwości powrotu do czasów sprzed 24 lutego. Nigdy więcej nie możemy polegać wyłącznie na obietnicach Putina”. “Porządek pokojowy, który znaliśmy w Europie, został bezpowrotnie zburzony przez Putina” – powiedziała.

„Choćbyśmy bardzo chcieli, nie ma możliwości powrotu do czasów sprzed 24 lutego. Nigdy więcej nie możemy polegać wyłącznie na obietnicach Putina” – dodała.

Przypomnijmy, że kanclerz Olaf Scholz odrzucił w niedzielę oskarżenia, że Niemcy nie wykazują przywództwa w wysiłkach dostarczania Ukrainie broni w celu odparcia rosyjskiej inwazji, mówiąc, że woli być ostrożny niż podejmować pochopne decyzje.

„Podejmuję decyzje szybko i zgodnie z naszymi partnerami” – powiedział Scholz w wywiadzie dla gazety Bild am Sonntag. „Uważam pospieszne działania i niezależne niemieckie wysiłki za wątpliwe” – dodał.

Zobacz także: Były kanclerz Schroeder straci pieniądze od niemieckiego rządu? Deklaracja ministra

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply