Departament Stanu USA i amerykańska ambasada w Moskwie wydały w niedzielę ostrzeżenie o zagrożeniu zamachami w centrach handlowych i innych miejscach publicznych w Rosji. Amerykański resort dyplomacji powołał się na niesprecyzowane doniesienia medialne.

W niedzielnym komunikacie napisano: “według źródeł medialnych, istnieją groźby ataków przeciwko centrom handlowym, stacjom kolejowym i metra oraz innych publicznych miejscach gromadzenia się ludzi w dużych miastach, w tym Moskwie i Sankt Petersburgu, a także na obszarach podwyższonych napięć wokół rosyjskich granic z Ukrainą”.

Departament Stanu poradził obywatelom USA, by m.in. monitorowali media, unikali tłumów, mieli się na baczności w miejscach uczęszczanych przez turystów, posiadali przy sobie ważne dokumenty oraz “mieli plany ewakuacji, które nie polegają na pomocy władz USA”.

Nie wskazano, o jakie medialne źródła chodzi. PAP przypomina, że lokalne media podały w niedzielę, że w Wołgogradzie na południowym zachodzie Rosji ewakuowano cztery centra handlowe. Powodem były fałszywe alarmy bombowe. W czwartkowym wystąpieniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ szef dyplomacji USA Antony Blinken ostrzegł, że Kreml może oskarżyć Ukrainę o zamach terrorystyczny na terytorium Rosji.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odniosła się do wydanego przez ambasadę USA w Moskwie alertu. “Pytanie do ambasady USA w Moskwie: czy przekazaliście odpowiednie informacje swoim rosyjskim kolegom przez partnerskie kanały? Jeśli nie, to jak to wszystko rozumieć?” – napisała w twitterowym komunikacie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył w niedzielę, że “czas nałożyć sankcje na Rosję, trzeba ją powstrzymać teraz”. Podkreślił jednak, że nadal widzi możliwość dyplomatycznego rozwiązania sytuacji na Wschodzie.

Informowaliśmy, że amerykańskie służby specjalne miały wykryć, że dowódcy oddziałów rosyjskich u granic Ukrainy otrzymali już rozkazy w sprawie operacji przeciw niej. Informację taką podał w niedzielę dziennikarz specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa David Martin. Jak podała CBS, dowódcy poszczególnych oddziałów rosyjskich w terenie mieli już otrzymać rozkazy ze szczebla operacyjnego i przygotowują się do ich realizacji w ramach swoich sfer odpowiedzialności.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył w niedzielę, że prezydent USA Joe Biden jest gotowy do spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem “w dowolnym czasie i w każdej formie”.

Także w niedzielę prezydent Francji Emmanuel Macron po raz kolejny rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Pałac Elizejski podał, że obaj przywódcy zgodzili się, że “należy zintensyfikować poszukiwania dyplomatycznych rozwiązań dla eskalacji kryzysu na wschodzie Ukrainy”. Prezydenci mieli także zgodzić się na trójstronne rozmowy między OBWE, Rosją i Ukrainą. Wcześniej Macron rozmawiał także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zobacz także: Ewakuowani z Donbasu wracają z Rosji do domu. “Nikt ich tam nie karmi ani nie kwateruje” [+VIDEO]

ru.usembassy.gov / pap / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply