Amerykański departament stanu wzywa obywateli USA, którzy chcą jechać na Mundial do Rosji, by rozważyli ponownie swoją decyzję m.in. z powodu zagrożenia atakami terrorystycznymi.

Departament Stanu USA w specjalnym komunikacie skierowanym do Amerykanów wybierających się na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej ostrzega ich, że takie miejsca jak stadiony mogą stać się celem dla terrorystów.

„Wydarzenia międzynarodowe na wielką skalę, takie jak Mistrzostwa Świata, stanowią atrakcyjny cel dla terrorystów” – twierdzi Departament Stanu USA. Tego rodzaju ostrzeżenia zamieszczono w poradniku dla turystów, wydanym w piątek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Choć Mistrzostwa Świata będą ekstensywnie zabezpieczone, terroryści mogą chcieć zaatakować takie lokalizacje, jak stadiony, strefy kibica, miejsca turystyczne, węzły transportowe i inne obiekty publiczne” – napisano.

Przeczytaj: Mundial w Rosji: argentyński związek piłki nożnej wydał poradnik, jak podrywać Rosjanki [+FOTO]

Amerykańskie ministerstwo wzywa obywateli USA, by ponownie rozważyli wyjazd do Rosji, zwracając uwagę nie tylko na zagrożenie terrorystyczne, ale również na ryzyko „zastraszania, złego traktowania i wymuszeń ze strony organów ścigania i innych funkcjonariuszy”. Podkreślono także, że Rosjanie często z niezrozumiałych powodów opóźniają udzielanie Amerykanom pomocy konsularnej, a także stosują specjalne ograniczenia dla osób z podwójnym paszportem, amerykańskim i rosyjskim. Dodano, że z uwagi na wzajemne retorsje dyplomatyczne i wydalenie części dyplomatów, rząd USA ma mniejsze możliwości pomocy swoim obywatelom w Rosji.

Zaznaczono, że podróżujący powinni się spodziewać zwiększonej obecności policji i środków bezpieczeństwa na obiektach związanych z Mundialem i w ich rejonie. Amerykanom zalecono też unikanie demonstracji, a także monitorowanie lokalnych mediów oraz zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach uczęszczanych przez ludzi z Zachodu.

State.gov / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz